Windows 11 bez znaku wodnego (build 26090 w Canary i Dev Channels)

Windows 11 bez znaku wodnego (build 26090 w Canary i Dev Channels)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/28/2024, 7:20 PM

Liczba odsłon: 670

Windows 11 Insider Preview otrzymał dziś aktualizację. Build 26090 – ten sam dla kanałów Canary i Dev – wprowadza ulepszenia tablicy widżetów, zmiany w protokole Server Message Block (SMB), więcej interakcji z Copilotem bez logowania oraz poprawki. Wersja ta jest pozbawiona znaku wodnego z powodu przygotowań do wydania Windows 11 24H2. Więcej szczegółów poniżej.

Windows 11: nowości w kompilacji 26090 w Canary i Dev Channel

Ulepszenia tablicy widżetów

Microsoft restartuje wdrażanie ulepszeń tablicy widżetów, które oryginalnie pojawiły się w buildzie 26058. Zmiany obejmują nowy pasek nawigacji po lewej, który pozwala Ci przełączać się między tablicą dedykowanych widżetów i innymi zintegrowanymi tablicami, takimi jak "Odkrywaj". Zmiany zaczęły być wprowadzane w Canary Channel.

Ulepszenia tablicy widżetów

Ulepszenia tablicy widżetów

Więcej zmian w protokole Server Message Block (SMB)

Począwszy od kompilacji 26085, wprowadzane są następujące zmiany w protokole SMB dla QUIC, logowania i szyfrowania:

 • SMB over QUIC client disable: administratorzy mogą wyłączyć SMB poprzez klienta QUIC za pomocą zasady grupy i PowerShell.
 • SMB over QUIC client connection auditing: pomyślne zdarzenia połączenia SMB poprzez klienta QUIC są teraz zapisywane do dziennika zdarzeń i zawierają transport QUIC.
 • SMB signing and encryption auditing: administratorzy mogą włączyć audytowanie serwera i klienta SMB pod kątem obsługi podpisywania i szyfrowania SMB. Pokazuje to, czy zewnętrzny klient lub serwer nie obsługuje szyfrowania lub podpisywania SMB. Możesz skonfigurować te ustawienia za pomocą PowerShell i zasad grupy.

Zmiany i ulepszenia

Brak znaku wodnego

Copilot w Windows

 • Możesz poprosić o pomoc Copilota w Windows 10 razy bez konieczności logowania na konto Microsoft – używając lokalnego konta użytkownika. Aby dalej korzystać z asystenta AI, musisz zalogować się na konto MSA lub Microsoft Entra ID (dawniej Azure AD).

Ustawienia

 • Przeprojektowana wersja strony "Optymalizacja dostarczania" w Ustawieniach > Windows Update > Opcje zaawansowane została po raz pierwszy zaprezentowana w buildzie 25987, po czym wróciła do poprzedniego designu w buildzie 26085. Microsoft planuje przywrócić przeprojektowaną stronę w przyszłym wydaniu po naniesieniu poprawek.

Poprawki błędów

Ogólne

 • Rozwiązano problem z przycinaniem się wideo w niektórych grach, co mogło też mieć wpływ na fps.

Pasek zadań i zasobnik systemowy

 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się explorer.exe, co miało wpływ na niezawodność paska zadań.

Eksplorator plików

 • Rozwiązano problem z Eksploratorem plików, który niespodziewanie używał poprzedniego designu pozbawionego kart u niektórych Insiderów.

Menedżer zadań

 • Rozwiązano problem z Menedżerem zadań czasami, który trzymał czasem handlery procesów, co powodowało, że procesy nie zatrzymywały się po zamknięciu aplikacji, jeśli Menedżer zadań był otwarty.

Okna

 • Rozwiązano problem z dolną połową drugiego monitora, która czasem nie nadawała się do użytku w poprzednich buildach (okna aplikacji nie maksymalizowały się do tego obszaru).
 • Rozwiązano problem z wysypywaniem się explorer.exe przy przeciąganiu okien.

Znane problemy

Ogólne

 • Część Insiderów utkwiła w buildzie 26040 lub 23620. Microsoft bada sprawę.
 • U części Insiderów nadal nie działa zamykanie systemu. Trwają prace nad poprawką.

Copilot w Windows

 • Dostęp głosowy nie działa niezawodnie ze zaktualizowanym Copilotem w Windows (w wersji umożliwiającej korzystanie z niego w normalnym, nieprzypiętym oknie aplikacji).
 • Nie działa korzystanie z Windows Ink, aby pisać w Copilocie w Windows w nowej wersji (wspomnianej powyżej).
 • Kiedy Copilot jest zadokowany, a jego szerokość jest ustawiona na dużą, to Copilot nie zawsze wypełnia szerokość panelu. Zmiana rozmiaru Copilota do mniej niż połowy szerokości ekranu zwykle rozwiązuje ten problem.
 • W przypadku doświadczenia, gdy Copilot zachowuje się jak normalne okno aplikacji, może być niemożliwe skierowanie fokusa na "..." lub przyciski odświeżenia wewnątrz Copilota za pomocą klawiatury (np. klawisza Tab).

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2024/03/28/announcing-windows-11-insider-preview-build-26090-canary-and-dev-channels/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia