Windows 11 będzie reklamować aplikacje w menu Start i na pasku zadań?

Windows 11 będzie reklamować aplikacje w menu Start i na pasku zadań?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/10/2024, 3:00 PM

Liczba odsłon: 447

Dociekliwi użytkownicy znaleźli w Windows 11 ukryte ustawienia dotyczące promowanej lub rekomendowanej zawartości, czyli mówiąc prostym językiem – reklam. Poprzez zwykłe przełączniki w Ustawieniach będziemy mogli zdecydować, czy chcemy widzieć tego typu propozycje, czy je zwyczajnie ukryć.

Reklamy w Windows od zawsze wzbudzały skrajną niechęć u niektórych i obojętność u innych. Wystarczy kafelek w menu Start, powiadomienie na pulpicie czy komunikat w przeglądarce, by atmosfera zrobiła się na chwilę gorąca. Nawet jeśli po negatywnym feedbacku Microsoft pozbywa się niektórych takich funkcji, to co parę miesięcy czy lat powraca z kolejnymi eksperymentami. Czy tak dzieje się właśnie teraz? Możliwe. Jak zauważył znany leakster PhantomOcean3 na Twitterze, sekcja polecanych w menu Start systemu Windows 11 będzie pokazywać "promocje aplikacji" na wzór sugerowanych aplikacji w Windows 10. Można będzie to wyłączyć w Ustawieniach.

Reklamy aplikacji w menu Start - ustawienia. Źródło: PhantomOcean3

Inny znany leakster Albacore odkrył tymczasem, że do paska zadań Windows 11 dołączy nowy przycisk "Polecane" ("Reccomended") obok Widoku zadań, Widżetów etc. Na chwilę obecną ma on wszystkie ciągi znaków wycięte z wersji produkcyjnej, gdyż według Albacore zespół UI nie chce, aby ludzie wiedzieli. Podobnie jak w pierwszym przypadku, tak również tutaj można będzie włączyć/wyłączyć polecajki w ustawieniach personalizacji.

Reklamy aplikacji na pasku zadań - ustawienia. Źródło: Albacore

Obie funkcje są najpewniej głęboko zaszyte w rozwojowych wersjach Windows 11, a ich elementy interfejsu – traktowane jako placeholdery. Możliwe, że Microsoft zacznie je testować z Insiderami w nadchodzących tygodniach. Zostaje jeszcze pytanie, czy rekomendacje będą domyślnie włączone, czy też wyłączone. Pierwsza z tych możliwości może wzbudzić trochę kontrowersji.

Aktualizacja 12.04.2024: propozycje aplikacji z Microsoft Store w menu Start trafiły do niewielkiego odsetka Insiderów z USA w kompilacji 22635.3495 w Beta Channel. Faktycznie można je wyłączyć w Ustawieniach. Microsoft podkreśla, że zbiera feedback testerów i niektóre funkcje nie muszą wcale opuszczać programu Windows Insider.

Źródło: https://twitter.com/thebookisclosed/status/1777595991606124858

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia