Windows 11 23H2 i Microsoft 365 Copilot już dostępne! To był tydzień z Microsoft 290

Windows 11 23H2 i Microsoft 365 Copilot już dostępne! To był tydzień z Microsoft 290

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/3/2023, 8:30 PM

Liczba odsłon: 1298

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zajmiemy się tematami Windows 11 23H2 i pozostałych aktualizacji Windowsa, oficjalnego wydania Microsoft 365 Copilot i szczegółów jego dostępności, blokowania "nieautoryzowanych" akcesoriów przez Xboksa, nowego doświadczenie kanałów w Microsoft Teams oraz przedłużonego wsparcia dla urządzeń Surface. Zapraszamy do lektury!

Windows 11 2023 Update (23H2) oficjalnie wydany

Microsoft ogłosił dostępność Windows 11 2023 Update (Windows 11, version 23H2). Wersja ta zawiera wszystko to, co wydany parę tygodni temu Moment 4 Update, plus kilka drobnych nowości. 23H2 opiera się na tej samej bazie kodu i gałęzi serwisowania, co poprzednia wersja 2022 Update (Windows 11 22H2). Jest zatem udostępniany za pomocą technologii serwisowania znanej z comiesięcznych aktualizacji zbiorczych. Aby uzyskać tę aktualizację możliwie najszybciej, użytkownicy Windows 11 22H2 powinni upewnić się, że w Ustawieniach > Windows Update mają zaznaczoną opcję "Uzyskaj najnowsze aktualizacje, gdy tylko będą dostępne". Teraz wystarczy klikać przycisk "Sprawdź aktualizacje".

Microsoft Teams (free) w Windows 11 23H2

Po wydaniu kilku dużych nowości w Moment 4 Update jeszcze w ramach wersji 22H2 (wcześniej sądzono, że trafią dopiero do 23H2) nie zostało tego wiele. Główna nowość to Microsoft Teams (free), który zastępuje dotychczasową aplikację Czat na pasku zadań. Aktualizacja wprowadza też parę zmian w sposobie zarządzania aplikacjami. W widoku "Wszystkie aplikacje" w menu Start składniki systemowe będą teraz oznaczone etykietą "system". Do tej pory strona zarządzania tymi składnikami znajdowała się w Ustawieniach > Aplikacje > Zainstalowane aplikacje. Teraz znajduje się w Ustawieniach > System > Składniki systemu.

Dowiedz się więcej z pozostałych artykułów:

Aktualizacje systemu Windows w tym tygodniu

  • Windows 11 23H2 build 22631.2506 w Stable Channel: jest to omawiana wyżej aktualizacja 23H2.
  • Windows 11 build 25987 w Canary Channel: aktualizacja dodaje nową opcję instalacji sterowników w trakcie pierwszej konfiguracji, obsługę metadanych PNG, zmiany dotyczące preinstalowanych aplikacji, zmiany w designie Ustawień, aktualizację Microsoft Store i jedną poprawkę błędu.
  • Windows 11 build 23580 w Dev Channel: kompilacja ta wprowadza możliwość ograniczonego korzystania z Copilota w Windows bez logowania na konto Microsoft, ulepszone udostępnianie w pobliżu oraz aktualizację Microsoft Store i trochę poprawek błędów.
  • Windows 11 23H2 build 22635.2700 w Beta Channel: w tym wydaniu rozwiązano problem, który powodował, że ustawienie włączające cienie etykiet ikon na pulpicie ostatnio w ogóle nie działało.

Microsoft 365 Copilot już ogólnodostępny

1 listopada Microsoft ogłosił ogólną dostępność Microsoft 365 Copilot dla klientów komercyjnych na całym świecie. Oznacza to, że jest on dostępny również w Polsce, chociaż obsługa naszego języka zostanie dodana dopiero w 1. połowie 2024 roku. Microsoft 365 Copilot łączy moc dużych modeli językowych (LLMs, w tym przypadku jest to GPT-4) z Twoimi danymi w Microsoft Graph, aplikacjach Microsoft 365 i Internecie. Za pomocą poleceń tekstowych lub głosowych możesz poprosić go o wykonanie niemal dowolnych, nawet złożonych zadań w aplikacjach Office.

Microsoft 365 Copilot jest już ogólnodostępny dla klientów komercyjnych w cenie 30 dolarów na użytkownika na miesiąc dla klientów Microsoft 365 E3, E5. Z kolei subskrybenci Business Standard i Business Premium mogą już teraz korzystać z Bing Chat Enterprise.

Xbox będzie blokował nieautoryzowane kontrolery i akcesoria

Microsoft wpadł na pomysł, że zacznie blokować "nieautoryzowane" akcesoria Xbox, wliczając w to kontrolery. Kontrowersyjna zasada wejdzie w życie w przyszłym miesiącu. Użytkownicy takich akcesoriów już teraz zaczęli otrzymywać ostrzeżenia. Co ciekawe, Windows nie stawia takich ograniczeń i współpracuje z tysiącami akcesoriów, nawet tych najbardziej dziwacznych. Do grania na PC nie są potrzebne jakieś specjalne certyfikaty dla gamepadów. Po co więc wprowadzać je na konsoli?

Xbox - błąd 0x82d60002. Źródło: Future

Korzystanie z nieautoryzowanych akcesoriów pogarsza jakość Twojego doświadczenia gry. Z tego powodu korzystanie z nieautoryzowanych akcesoriów zostanie zablokowane w dniu 11.12.2023 r. Aby uzyskać w pomoc w dokonaniu zwrotu, skontaktuj się ze sklepem, z którego pochodzi, lub skontaktuj się z producentem. Aby zobaczyć autoryzowane akcesoria, wejdź na www.xbox.com/accessories. (0x82d60002) — głosi powiadomienie.

Nowe doświadczenie kanałów w Microsoft Teams

Aktualizacja wprowadza nowy widok konwersacji na kanałach z możliwościami przypięcia i otworzenia posta w nowym oknie, alternatywny widok ostatnich postów na dole i pola wiadomości na górze, przeprojektowane pole pisania wiadomości, ulepszony panel informacji o kanale i rozszerzone wyszukiwanie na kanale.

Nowy widok konwersacji na kanałach Teams

Microsoft poinformował też, że automatyczna aktualizacja z klasycznego do nowego Teams rozpocznie się 31 marca 2024 roku. Będzie to już nie tylko domyślna (jak teraz) wersja komunikatora, ale i jedyna dostępna.

Microsoft przedłużył okres wsparcia urządzeń Surface do 6 lat

Microsoft zaktualizował zasady dotyczące cyklu życia sterowników i oprogramowania układowego urządzeń Surface. Mówiąc krótko: urządzenia te będą wspierane o 2 lata dłużej niż wcześniej ogłaszano. Dotyczy to jednak modeli wydanych w 2021 roku i później.

Microsoft przedłużył okres wsparcia urządzeń Surface do 6 lat

Urządzenia Surface wydane po 1 stycznia 2021 roku będą otrzymywać aktualizacje sterowników i oprogramowania układowego przez minimum 6 lat od swojej premiery. W przypadkach, gdy okres wsparcia wynosi więcej niż 6 lat, zaktualizowana data końca obsługi będzie opublikowana z wyprzedzeniem. Koniec wsparcia urządzenia nie oznacza końca aktualizacji Windows. Systemy będą otrzymywać aktualizacje do końca własnego okresu wsparcia.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Office i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia