Windows 10 przypomina o końcu wsparcia. To był tydzień z Microsoft 312

Windows 10 przypomina o końcu wsparcia. To był tydzień z Microsoft 312

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/13/2024, 2:00 PM

Liczba odsłon: 725

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak aktualizacje Windows w tym tygodniu, 10 lat bez wsparcia dla Windowsa XP, przypomnienia o końcu wsparcia Windows 10 na pełnym ekranie, reklamy aplikacji w menu Start i na pasku zadań oraz programy blokujące aktualizację do Windows 11 24H2. Miłej lektury!

Aktualizacje Windows w tym tygodniu

 • Windows 11 Moment 5 Update wydany w kwietniowym Patch Tuesday: Windows 11 23H2 Moment 5 Update zaczął być dostępny dla użytkowników "seekers" 29 lutego, zaś 27 marca trafił do aktualizacji opcjonalnej "C". W ten wtorek nastąpiła jego pełna dostępność poprzez obligatoryjną aktualizację zabezpieczeń i funkcji. Oprócz wielu nowości i ulepszeń dzisiejsze wydanie to wprowadza standardowe łatki bezpieczeństwa dla wszystkich wspieranych wersji systemu.
 • Aktualizacja zabezpieczeń Windows 10 22H2 w kwietniowym Patch Tuesday W artykule podajemy zmiany w Windows 10 22H2 (ostatniej wspieranej wersji dla większości użytkowników) oraz w starszych wersjach (dostępnych tylko dla użytkowników licencji Enterprise i Education). To praktycznie same łatki bezpieczeństwa.
 • Windows 11 23H2 z poprawkami w Release Preview Channel (build 22631.3520): Windows 11 w wersjach 23H2 i 22H2 otrzymał aktualizację ze zmianami i ulepszeniami w kanale Release Preview. Zawartość to głównie poprawki niezwiązane z bezpieczeństwem. Najprawdopodobniej z mniejszymi lub większymi zmianami trafi ona do użytkowników wersji publicznej w 4. tygodniu miesiąca jako aktualizacja opcjonalna "C".
 • Windows 11 23H2 build 22635.3495 w Beta Channel: Wśród zmian changelog wymienia propozycje aplikacji w menu Start, ulepszenia Windows Spotlight, nową stronę ustawień połączonych urządzeń oraz przełączanie trybu Copilota (zadokowany/okno).

10 lat temu Windows XP otrzymał ostatnią aktualizację

10 lat temu, 8 kwietnia 2014 roku, Microsoft wypuścił ostatnią aktualizację zabezpieczeń Windowsa XP. Była to jedna z najważniejszych dat w historii naszego portalu, którego nazwa jest nawiązaniem do tego właśnie systemu. Wtedy do po niecałych 13 latach Windows XP przestał być wspierany.

Obrazek

Już po oficjalnym zakończeniu cyklu życia Windows XP otrzymywał jeszcze aktualizacje bezpieczeństwa, które były dodatkowo płatne, a także kilka hotfixów. Pozwoliło to firmom czy agencjom rządowym przeciągnąć upgrade do nowszych systemów.

Windows 10 przypomina o końcu wsparcia na pełnym ekranie

Mimo że do końca wsparcia Windowsa 10 pozostało jeszcze ponad półtora roku, to system już teraz zaczął powiadamiać o tym użytkowników. Niektórym z nich wyświetlił się komunikat na pełnym ekranie, który informuje o sytuacji i możliwości uaktualnienia do Windows 11 (lub jej braku, gdy urządzenie nie spełnia wymagań). Co ciekawe, ekranu tego nie można w normalny sposób odrzucić.

Windows 10 przypomina o końcu wsparcia na pełnym ekranie

Informacja na pełnym ekranie nie ma przycisku "X" lub Zamknij. Co nam to przypomina? Oczywiście niesławne dark patterns, które Microsoft implementował już wiele razy w swoich produktach, za co bywał krytykowany – naszym zdaniem słusznie.

Windows 11 będzie reklamować aplikacje w menu Start

Dociekliwi użytkownicy znaleźli w Windows 11 ukryte ustawienia dotyczące promowanej lub polecanej zawartości, czyli mówiąc prostym językiem – reklam. Poprzez zwykłe przełączniki w Ustawieniach będziemy mogli zdecydować, czy chcemy widzieć tego typu propozycje w menu Start i na pasku zadań, czy je zwyczajnie ukryć. Microsoft wprowadził tę funkcjonalność (tylko do menu Start) w Beta Channel – na razie tylko u niewielkiego odsetka Insiderów z USA.

Windows 11 będzie reklamować aplikacje w menu Start i na pasku zadań?

Te programy blokują aktualizację do Windows 11 24H2

W tym roku ma nadejść aktualizacja Windows 11 24H2. Pod względem funkcjonalnym praktycznie cała jej zawartość jest już obecna w programie Windows Insider. Microsoft jak zwykle chce zapewnić zgodność systemu z oprogramowaniem, sterownikami i sprzętem. W przypadku braku takiej zgodności nakładana jest blokada aktualizacji. Na chwilę obecną niezgodne z tą wersją są aplikacje:

 • ConisioAdmin.exe (Solidworks PDM)
 • EaseUS Disk Copy.exe (EaseUS Disk Copy Application)
 • ep_dwm.exe (ExplorerPatcher) Included since 22H2
 • iCloudServices.exe (iCloud files shared in Explorer via WhatsApp) from 23H2
 • RadeonSoftware.exe (AMD GPU perf settings) From 23H2
 • StartAllBackCfg.exe (StartAllBack) Included since 22H2
 • Multi-mon + Copilot (Microsoft)
 • MergeSdb (Microsoft)
 • Intel IntcOED.sys (Intel)
 • Intel IntcAudioBus.sys (Intel) (%WinDir%\System32\drivers\IntcAudioBus.sys)
 • Realtek 8192su Wireless USB 2.0 Adapter (Realtek) (%WinDir%\System32\drivers\RTL8192su.sys)

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Bookings, Loop, To Do, Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, sztuczną inteligencją, Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Planner i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne