Tak zmienia się Edge. To był tydzień z Microsoft 297

Tak zmienia się Edge. To był tydzień z Microsoft 297

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/22/2023, 7:00 PM

Liczba odsłon: 667

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak funkcje wycofywane z Windows 10 i Windows 11, koniec problemów z wyskakującymi oknami Eksploratora, Super przeciąganie i upuszczanie w Edge [sic!], nowe statystyki dotyczące Teams, nowy interfejs Microsoft Edge DevTools oraz nowości w Edge 121. Miłej lektury!

Kolejne funkcje wycofywane z Windows 10 i 11

W tym tygodniu Microsoft zapowiedział wycofanie aż 3 funkcji/składników systemu:

  • Tryb starszej konsoliTryb starszej konsoli jest wycofywany i nie będzie już aktualizowany. W przyszłych wydaniach Windows będzie dostępny jako funkcja na żądanie. Ta funkcja nie będzie instalowana domyślnie. "Legacy Console mode" jest narzędziem z kategorii zapewniania zgodności, zaprojektowany, aby pomagać użytkownikom starszych narzędzi wiersza poleceń (CLI) w Windows. Jeśli jakieś narzędzie nie wyświetla się albo nie działa poprawnie w domyślnym doświadczeniu konsoli Windows 10/11, to tryb ten zapewnia rozwiązanie umożliwiające przywrócenie systemu do starszej wersji środowiska hostingu konsoli.
  • Microsoft Defender Application Guard for EdgeMicrosoft Defender Application Guard, wliczając w to Windows Isolated App Launcher APIs, jest wycofywany dla Microsoft Edge for Business i nie będzie już aktualizowany. Prosimy, pobierz Microsoft Edge For Business Security Whitepaper, aby dowiedzieć się więcej o możliwościach bezpieczeństwa Edge for Business. Jeśli nazwa wycofywanej funkcji coś Wam przypomina, to macie rację. W listopadzie bowiem Microsoft odesłał na emeryturę Microsoft Defender Application Guard for Office.
  • Windows Mixed RealityWindows Mixed Reality został wycofany [deprecated] i zostanie usunięty w przyszłym wydaniu Windows. Wycofanie to obejmuje aplikację Mixed Reality Portal i Windows Mixed Reality for SteamVR oraz Steam VR Beta. Mimo zamknięcia platformy Microsoft dalej pracuje nad doświadczeniami VR/MR na inne ekosystemy, metaverse oraz HoloLens.

Wyskakujące okna Eksploratora plików naprawione

Jeśli zdarzyło Wam się, że zwykłe okna Eksploratora plików zachowywały się dosłownie jak "wyskakujące okienka", to nie był to ficzer, tylko bug. Użytkownicy zaczęli tego doświadczać w październiku 2022 roku, po zainstalowaniu aktualizacji Windows 11 Moment 2 Update. Wydaje się, że bug dotyczył tylko części użytkowników, a okna wyskakiwały na pierwszy plan w różnych odstępach czasowych – w najgorszych przypadkach nawet co godzinę.

Eksplorator plików w Windows 11

Udało się to naprawić oraz dołączyć tę poprawkę do grudniowej (a de facto listopadowej, tyle że wydanej z poślizgiem) aktualizacji opcjonalnej KB5032288 (build 22631.2792 i 22621.2792) z 4 grudnia. W oficjalnym changelogu napisano: Rozwiązano problem z oknami Eksploratora plików, które niespodziewanie mogły pojawiać się na pierwszym planie. Najśmieszniejsze w tym jest to, że zajęło to Microsoftowi aż 15 miesięcy!

Super przeciąganie i upuszczanie w Edge

Brak myszki i jej środkowego przycisku (kliknięcia rolką) nie oznacza już, że nie można szybko otwierać linków ani wyszukiwać w przeglądarce Edge. Nowa funkcja eksperymentalna Super Drag and Drop wymaga jedynie kliknięcia (stuknięcia) linku, przeciągnięcia go w dowolnym kierunku na stronie i upuszczeniu. Zainicjuje to otwarcie tego hiperłącza na nowej karcie. Co ważne, nie trzeba przeciągać go aż na pasek kart. Wystarczy nawet drobne przeciągnięcie.

Super przeciąganie i upuszczanie - otwieranie linka w nowej karcie

Super przeciąganie i upuszczanie ma jeszcze jedno zastosowanie. Możemy zaznaczyć tekst, przeciągnąć go i upuścić w dowolnym miejscu na stronie, aby rozpocząć jego wyszukiwanie na nowej karcie. Normalnie nie wymaga to posiadania środkowego przycisku, ale kliknięcia zaznaczenia prawym przyciskiem i wybrania "Wyszukaj w sieci Web termin..." w menu kontekstowym.

Teams ma już ponad 320 mln użytkowników i 2 tys. aplikacji

Microsoft podzielił się ciekawymi statystykami dotyczącymi Teams:

  • Microsoft Teams ma teraz ponad 320 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie.
  • Istnieje już ponad 2000 aplikacji w sklepie Teams.
  • Firmy utworzyły już ponad 145 tysięcy niestandardowych aplikacji line-of-business (LOB).

Zostało tez zakomunikowane, że w tym roku dziesiątki milionów więcej ludzi zaadaptowało Teams, wliczając w to nową wersję wydaną w październiku.

Nowy interfejs Microsoft Edge DevTools

Microsoft Edge DevTools otrzymały całkiem nowy wygląd. Prace nad redesignem UI rozpoczęły się prawie 2 lata temu. Twórcy doszli do wniosku, że narzędzia programistyczne z czasem stały się wizualnie i konceptualnie przytłaczające. Postanowili więc zredukować krzywą uczenia się i złożoność narzędzi. Co w toku tych prac powstało? Deweloperzy postanowili przeprojektować narzędzie Welcome, aby było bardziej pomocne dla chcących uczyć się i sprawdzać aktualności, dodać sposoby personalizacji UI oraz wprowadzić nowy Activity Bar, który ułatwi rozpoznawanie i odkrywanie dostępnych narzędzi.

Quick View w Edge DevTools

Niektóre z ulepszeń trafiły już do Edge, wliczając w to nowe narzędzie Welcome, łatwe otwieranie narzędzi za pomocą przycisku More tools czy przenoszenie narzędzi między dolnym i górnym paskiem. W aktualizacji Microsoft Edge 120 pojawiła się ostatnia nowość – Activity Bar. Szczegółowo omawiamy zmiany w artykule: Microsoft Edge DevTools z nowym interfejsem.

Microsoft Edge 121 w Beta Channel – co nowego?

W zeszły weekend Microsoft Edge otrzymał aktualizację do wersji 121 w Beta Channel. W tej wersji przeglądarka umożliwia dodanie brandingu organizacji w Edge for Business, migruje doświadczenie aktualizacji do Browser Essentials i wprowadza nowe zasady sprawdzania typosquattingu, edytor obrazów i obsługę formatu graficznego AVIF. Wersja ta stanie się ogólnodostępna w okolicach 25 stycznia.

Microsoft Edge 121 w Beta Channel

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Edge, koniecznie sprawdź nasz najnowszy artykuł: Microsoft Edge dawniej i dziś - 5 powodów, dla których warto dać mu szansę.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Edge, SharePoint, Project, Outlook, Copilot, Windows 11, Windows 12 sztuczną inteligencją, Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Planner i nie tylko. Do zobaczenia po Świętach!

Źródło: opracowanie własne