SQL Server 2019 na wyciekłych materiałach. Co szykuje Microsoft?

SQL Server 2019 na wyciekłych materiałach. Co szykuje Microsoft?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/21/2018, 5:28 PM

Liczba odsłon: 2875

Nie jest żadną tajemnicą, że Microsoft szykuje cały zestaw nowych wersji swoich produktów pod szyldem 2019, wliczając w to Office, Windows Server, Windows Server Essentials, Exchange Server, SharePoint Server, Skype for Business Server oraz Visual Studio. O tych produktach wiemy już (i pisaliśmy na CentrumXP) całkiem sporo, ale temat SQL Server 2019 w oficjalnym dyskursie Microsoftu praktycznie dotąd nie istniał. Wszystko zmieni się prawdopodobnie już w najbliższy poniedziałek - to bowiem wywnioskować możemy z daty ukazania się wyciekłych materiałów.

Już w najbliższy poniedziałek, 24 września, startujemy na CentrumXP z relacją z konferencji Microsoft Ignite 2018. Jest to jedna z kilku najważniejszych dorocznych konferencji Microsoftu, na której nigdy nie brakuje konkretnych zapowiedzi i prezentacji. Prawdopodobnie jedna z nich będzie dotyczyć właśnie SQL Server 2019. Skąd o tym wiadomo? Otóż dziś, na cztery dni przed startem konferencji, znany leakster Microsoftu opublikował na Twitterze półtoraminutowe wideo, promujące nową wersję produktu. Cztery dni wyprzedzenia to okres typowy dla publikacji takich materiałów i podobne sytuacje miały już miejsce w przeszłości. Wiemy zatem, że SQL Server 2019 zostanie pokazany i opisany na Ignite. A co dokładnie zobaczymy?

Z wideo wynika, że SQL Server 2019 będzie świetnie sobie radził z obsługą:

  • pojedynczej, wirtualnej warstwy danych;
  • wirtualizacji danych;
  • klastrów big data w kubernettes;
  • silnika relacyjnego HDFS i Sparks;
  • uruchamiania zadań Spark;
  • machine learningu SQL Server;
  • bogatego doświadczenia notatnika.

Nowa wersja SQL Server pozwoli zbudować pojedynczą warstwę danych, dostępną dla praktycznie każdej aplikacji. Wirtualizacja obejmie integrację wszystkich źródeł danych i formatów plików bez konieczności replikacji czy migracji danych. Każdy węzeł klastra big data zawierać będzie silnik relacyjny SQL Server, pamięć HDFS i Spark. Microsoft zaznacza też, że SQL Server 2019 ułatwi budowanie inteligentnych aplikacji do pracy z big data, analizowanie ustrukturyzowanych i nieustrukturyzowanych danych, a także trenowanie uczących się modeli.

Z tego krótkiego wprowadzenia do nowego SQL Server wynika, że rosnące rozmiary danych i ich złożoność nie muszą stanowić przeszkody dla efektywnej pracy. Ogólnie rzecz biorąc, wydanie te będzie mocno nastawione na akcje. To jednak tylko podstawy. Liczymy, że Microsoft już za parę dni powie dużo więcej! Przypomnijmy, że główny keynote Ignite 2018 (m.in. z Satyą Nadellą) startuje w poniedziałek o godzinie 15:00. Bądźcie wtedy z nami na CentrumXP.