Rozwój White-Fi w Indiach zahamowany przez operatorów telekomunikacyjnych

Rozwój White-Fi w Indiach zahamowany przez operatorów telekomunikacyjnych

Autor: Amadeusz Labuda

Opublikowano: 7/6/2017, 3:08 AM

Liczba odsłon: 1410

Wielkie firmy, zwłaszcza te powiązane z technologią, zmuszone są do ciągłego prowadzenia badań by nie polec w technologicznym wyścigu zbrojeń. Jedną z nich jest Microsoft, posiadający swoje ośrodki eksperymentalne na całym świecie. Wykorzystanie wielu spośród nowych rozwiązań oczywiście wymaga porozumienia z lokalnymi władzami, co jednak nie zawsze dochodzi do skutku. Problemy tej właśnie natury zastopowały prowadzone przez giganta badania z zakresu łączności bezprzewodowej w Indiach.

Oddział Microsoftu pracował w jednej z tamtejszych wiosek nad usprawnieniem technologii White-Fi - wykorzystującej szum akustyczny łączności bezprzewodowej o zasięgu do 10 kilometrów, umożliwiającej uzyskanie transferu o prędkości rzędu 16Mbps. Tym co ją wyróżnia, jest niski koszt który generuje jej wykorzystanie oraz stosunkowa dobra penetracja w głąb budynków. Oczywiście by używać tego typu rozwiązań na szeroką skalę konieczne jest uzyskanie odpowiedniej licencji, dotyczącej wykorzystywania konkretnego pasma. Tu właśnie pojawił się problem, gdyż nadaniu jej Microsoftowi skutecznie sprzeciwili się lokalni operatorzy telekomunikacyjni, domagając się licytacji wykorzystywanej przez White-Fi częstotliwości. W efekcie, wraz z wygaśnięciem tymczasowych uprawnień ośrodek giganta zaprzestał udostępniania tego typu połączenia.

Schemat działania łączności opartej o biały szum

Sytuacja ta doskonale obrazuje to, jak bardzo na rozwój technologii wpływają lokalne prawa oraz walka o zysk pomiędzy firmami. Nie wiadomo jeszcze jak zakończy się cała sprawa, bowiem lokalny rząd nie ogłosił jeszcze swojego stanowiska w jej sprawie.