Przypadkowo skasowałeś pliki? Odzyskasz je z Windows File Recovery

Przypadkowo skasowałeś pliki? Odzyskasz je z Windows File Recovery

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/29/2020, 7:45 PM

Liczba odsłon: 3835

Utrata ważnych plików to prawdziwa katastrofa. Nie wszyscy jednak wiedzą, że opróżnienie kosza, tzw. trwałe usunięcie pliku lub nawet sformatowanie dysku twardego nie powodują, że plik faktycznie znika. O ile fragment pamięci, na którym występował, nie został nadpisany, istnieje szansa jego odzyskania. Teraz taką szansę daje również Microsoft, który wypuścił aplikację do przywracania plików w Windows.

Windows File Recovery, jak sama nazwa sugeruje, może wyciągnąć nas z tarapatów, w które wpadliśmy, przypadkowo kasując ważny plik, czyszcząc dysk (HDD, SSD) lub doprowadzając do uszkodzenia danych. Jako aplikacja wiersza poleceń pozwala dobrać parametry, dzięki którym odzyskamy cenne dane.

Windows File Recovery

Program wspiera wiele typów plików i umożliwia ich odzyskanie również z pamięci przenośnych, takich jak pamięć aparatu, pendrive czy karta SD. Wówczas najlepiej użyć trybu Signature, który wykracza poza odzyskiwanie NTFS i dostosowuje się do rodzaju pamięci urządzenia.

Windows File Recovery

Główne funkcje aplikacji:

  • Namierzanie nazw plików, słów kluczowych, ścieżek i rozszerzeń.
  • Przywracanie plików JPEG, PDF, PNG, MPEG, dokumentów Office, MP3, ZIP i wielu innych.
  • Odzyskiwanie danych z HDD, SSD, USB i kart pamięci.
  • Obsługa systemów plików NTFS, FAT, exFAT i ReFS.

Windows File Recovery jest już dostępny do pobrania z Microsoft Store. Aplikacja jest darmowa, dostępna tylko w języku angielskim dla Windows 10 w kompilacji minimum 19041 (May 2020 Update).