PowerToys wydane w Microsoft Store dla Windows 11

PowerToys wydane w Microsoft Store dla Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/17/2021, 1:59 PM

Liczba odsłon: 4149

Użytkownicy systemu Windows 11 zyskali wygodniejszy sposób instalacji zestawu narzędzi Microsoft PowerToys. Podobnie jak do tej pory narzędzia usprawniają korzystanie z systemu przez zaawansowanych i bardziej wymagających użytkowników. To także kolejny krok w uzupełnianiu zasobów Sklepu o kluczowe aplikacje Microsoftu.

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą: PowerToys to zestaw narzędzi, które deweloperzy z Microsoft opracowali początkowo dla Windows 95 i oferowały to, czego brakowało w "gołym" systemie. Były one niekoniecznie przeznaczone dla przeciętnego użytkownika, chociaż z drugiej strony nie wymagały jakichś specjalnych zdolności technicznych. PowerToys przez wiele lat pozostawały uśpione. Dopiero w 2019 roku projekt odrodził się dla Windows 10 — tym razem jako Open Source. Po kolejnych dwóch latach narzędzia trafiły do sklepu Windows 11.

PowerToys

Aktualna wersja PowerToys zawiera dziewięć narzędzi. Jednym z najnowszych dodatków jest PowerToys Awake, który zapobiega usypianiu komputera tak długo, jak jest potrzebny. Istnieją również świetne narzędzia, takie jak PowerRename do zmiany nazw wielu plików jednocześnie, Color Picker, PowerToys Run czy wreszcie Image Resizer do jednoczesnej zmiany rozmiaru wielu zdjęć. Jest też eksperymentalne narzędzie o nazwie Video Conference Mute, które zapewnia wyciszanie mikrofonu w całym systemie i sterowanie kamerą internetową. Celem jest umożliwienie łatwiejszego wyciszania się w dowolnej aplikacji.

Do tej pory PowerToys można było pobrać z GitHub lub za pomocą menedżerów pakietów, takich jak winget lub Chocolatey. Dostępność w Microsoft Store powinna sprawić, że aplikację łatwiej będzie znaleźć użytkownikom Windows 11.