PowerToys wskaże procesy, które blokują usunięcie pliku lub folderu

PowerToys wskaże procesy, które blokują usunięcie pliku lub folderu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 9/29/2022, 5:42 PM

Liczba odsłon: 1618

Znacie ten ból, kiedy chcecie usunąć jakiś plik, ale Windows krzyczy, że jest używa go jakiś bliżej nieznany program? Niestety, nie można tego zignorować i trzeba namierzyć taki proces albo poczekać i spróbować później. Nie zawsze jest to łatwe, ale wkrótce z pomocą przyjdzie nam zestaw narzędzi Microsoft PowerToys.

Microsoft PowerToys to już teraz robiący wrażenie zestaw narzędzi dla bardziej wymagających użytkowników Windows 10 i Windows 11. Nowe funkcje napływają do niego regularnie od kilku lat (projekt został reaktywowany po przeszło 17 latach), a kolejna z nich nosić będzie nazwę "File Locksmith". Narzędzie to pomoże użytkownikom znaleźć proces, który blokuje usunięcie pliku czy folderu, a następnie go wyłączyć.

File Locksmith dodaje nowy element menu kontekstowego "What's using this file?" ("Co używa tego pliku?"), którego kliknięcie spowoduje pokazanie, jaki proces "trzyma" plik lub katalog, przez co nie można go usunąć albo zmienić jego nazwy.

Na animacji wyżej możemy zobaczyć, jak takie sprawdzanie z grubsza może wyglądać. Po kliknięciu opcji zobaczymy procesy, ich ID, zablokowane pliki i foldery oraz oczywiście przycisk do zakończenia tych procesów. Ostateczne doświadczenie może wyglądać nieco inaczej, jednak zasadnicza funkcja pozostaje taka sama. File Locksmith jest obecnie rozwijany przez Microsoft i nie wiadomo jeszcze, kiedy dołączy do PowerToys.