Oficjalnie nie można będzie usunąć nowego Edge. A nieoficjalnie...

Oficjalnie nie można będzie usunąć nowego Edge. A nieoficjalnie...

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/7/2020, 6:18 PM

Liczba odsłon: 19997

Proces udostępniania nowego Edge (zamiany z wersji EdgeHTML) poprzez Windows Update tym, którzy jeszcze go nie mają, nadal trwa. Jak wynika z informacji na stronie pomocy technicznej Microsoftu, jest to proces jednokierunkowy. Gigant wyjaśnia, że przeglądarki nie można będzie odinstalować ani też nadal używać starszej wersji. Tak brzmi oficjalne stanowisko. Nieoficjalnie można to zrobić na własną rękę i wcale nie jest to trudne.

Startując z ogólną dostępnością Microsoft Edge w styczniu, Microsoft przeniósł klientów Windows ze starszej wersji Microsoft Edge do nowej wersji w procesie etapowym. Chcemy upewnić się, że wszyscy klienci Windows mają najnowszą przeglądarkę Microsoft Edge z uwagi na wydajność, prywatność, ochronę, produktywność i funkcje wsparcia, które oferuje.

Ta nowa wersja Microsoft Edge daje użytkownikom pełną kontrolę nad importowaniem osobistych danych ze starszej wersji Microsoft Edge. Nowa wersja Microsoft Edge jest zawarta w aktualizacji systemu Windows, dlatego opcja jej odinstalowania lub użycia starszej wersji Microsoft Edge nie będą dłużej dostępne.

— Microsoft

Tak brzmi oficjalne stanowisko. Nieoficjalnie wcale nie trzeba się do niego stosować. Jeśli ktoś desperacko potrzebuje odinstalować nowy Edge, w rzeczywistości może to zrobić. Sposób podano na niemieckim blogu deskmodder:

  1. Otwórz Wiersz polecenia jako administrator.
  2. Wpisz C:\Program Files (x86)\Microsoft\Edge\Application\83.0.478.58\Installer setup.exe –uninstall –system-level –verbose-logging –force-uninstall i naciśnij Enter.

Nie trzeba zatem grzebać w rejestrze i wykonywać innych karkołomnych ewolucji. Wystarczy jedno polecenie w CMD. Pytanie tylko, po co ktoś chciałby to robić. Oczywiście bezpieczniej jest zostawić przeglądarkę na miejscu, nawet gdy jej nie używamy, jednak każdy może zdecydować sam. Co ciekawe, stanowisko Microsoftu trochę nie współgra z niedawno wprowadzonymi zmianami, które pozwalają użytkownikom Windows 10 odinstalować nawet tak fundamentalne aplikacje, jak Notatnik czy Kalkulator.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia