Office 2024 i Windows 12? To może być ciekawy rok. To był tydzień z Microsoft 291

Office 2024 i Windows 12? To może być ciekawy rok. To był tydzień z Microsoft 291

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/10/2023, 9:55 PM

Liczba odsłon: 1133

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zajmiemy się tematami Office 2024 i Windows 12, aktualizacji Windows z tego tygodnia, kolejnych funkcji wycofywanych z Windows, integracji Czatu Bing z Excelem, ulepszeń w Microsoft Search, DALLE-3 w Microsoft Designer, aplikacji "Spotkania" w Teams i Copilota, który podobno zmierza do Windows 10. Miłej lektury!

Office 2024 i Windows 12 w przyszłym roku?

Do Internetu wyciekły pierwsze zrzuty ekranu z Office 2024, a dokładniej z "Microsoft Office LTSC Professional Plus 2024 Preview". Wygląda więc na to, że w przyszłym roku klienci komercyjni, edukacyjni i non-profit mogą liczyć na kolejną wersję dożywotnią pakietu Office. Najpewniej równolegle zostanie wydany "zwykły" Office 2024. Ponadto zza horyzontu wyłania się kolejna wersja Windows. Microsoft odniósł się od tych rewelacji.

Office 2024 Preview, źródło: techosarusrex @ Twitter

Użytkownik Twittera techosarusrex napisał: Nowy Windows Client, Nowy Windows Server, Nowy Windows Client LTSC, a teraz nowy Office. 2024 zapowiada się na niesamowity rok. Ten tweet otrzymał odpowiedź od oficjalnego konta Windows Insider Program, w którym Microsoft pisze: Przyszłość jest naprawdę jasna ☀️. Oprócz tego został opublikowany sposób pobrania Office'a 2024 już teraz, choć nie polecamy jeszcze tego robić.

Aktualizacje systemu Windows w tym tygodniu

  • Windows 11 build 23585 w Dev Channel: oprócz paru poprawek błędów główną nowość w changelogu stanowi możliwość odinstalowania kilku kolejnych aplikacji dołączonych do systemu. Powinno to ucieszyć osoby, które chcą maksymalnie odchudzić system, pozbywając się aplikacji, których nie używają.
  • Windows 11 build 25992 w Canary Channel: Główne zmiany dotyczą protokołu SMB (Server Message Block). Oprócz tego wydanie to poprawia wydajność otwierania plików .zip i wprowadza trochę poprawek błędów.

Microsoft wycofuje kolejne funkcje z Windows

Microsoft zaktualizował listę wycofanych funkcji z klienta Windows. W tym miesiącu systemy Windows 10 i Windows 11 tracą aż 3 funkcjonalności: Computer Browser, Webclient (WebDAV) Service i Remote Mailslots. Początki tej ostatniej sięgają jeszcze czasów MS-DOS!

Remote Mailslots w Windows

Wydawca zapowiedział też, że aplikacja Wskazówki będzie usunięta w przyszłym wydaniu Windows. Zawartość aplikacji będzie aktualizowana z informacjami o nowych funkcjach Windows do czasu usunięcia aplikacji — czytamy w wyjaśnieniu.

Excel zintegrowany z Bing Chat

Wygląda na to, że Microsoft po cichu dodał do Czatu Bing nową integrację z Excelem. Użytkownicy mogą teraz poprosić czatbota o utworzenie tabeli, którą następnie mogą importować i edytować w Excelu w przeglądarce. Prawie jak w Microsoft 365 Copilot.

Czat Bing - edytuj w Excelu

Wystarczy wydać czatbotowi polecenie, np. Utwórz tabelę z porównaniem sprzedaży smartfonów i laptopów w USA w latach od 2015 do 2022. Po wygenerowaniu tabeli ukaże się przycisk z ikoną Excela i etykietą Edytuj w Excelu. Po kliknięciu przycisku Bing otworzy aplikację Excel dla sieci Web i zaimportuje do arkusza tabelę, którą następnie możesz edytować, zapisać, skopiować itd.

Ulepszenia platformy wyszukiwania Microsoft Search

Microsoft Search to główna usługa wyszukiwania w ekosystemie Microsoft 365, Windows i Edge. W oparciu o feedback Microsoft ulepszył to doświadczenie i ułatwił oraz przyspieszył wyszukiwanie konkretnych rzeczy.

Wyszukiwanie w miejscu pracy

Ulepszenia te obejmują zunifikowane wyszukiwanie na punktach końcowych, więcej ustawień etykiet prywatności i dostępu, więcej kontekstu i działań dla wyników wyszukiwania, wyszukiwanie w Windows, wyszukiwanie bezpośrednio w przeglądarce, połączone wyniki wyszukiwania w zakładce "Wszystko", wyświetlanie łączników Microsoft Graph, nową stronę główna w centrum administratora, nową analitykę wyników i nowe raporty o użyciu wyszukiwania i wglądy w elementy.

Microsoft Designer korzysta już z DALL-E 3

DALL-E 3 to najnowsza wersja generatora obrazów AI, która trafiła do użytkowników premium ChatGPT, a także do wszystkich użytkowników Bing Image Creator i Microsoft Designer. Ten ostatni, nazywany PowerPointem na sterydach, pozwala tworzyć grafiki do użycia w social media i nie tylko. Teraz oprócz wykonania samego projektu AI będzie też tworzyć oryginalne ilustracje.

Microsoft Designer korzysta już z DALL-E 3

DALL-E 3 jest znacznie lepszy od DALL-E 2 w tworzeniu bardziej złożonych scen, np. z konkretnymi obiektami i relacjami między nimi. Lepiej radzi sobie także ze szczegółami anatomicznymi, takimi jak ludzkie dłonie. Efekty rzeczywiście robią wrażenie. Przykładowe grafiki i prompty można obejrzeć tutaj.

Aplikacja "Spotkania" w Teams już dostępna

Spotkania w Microsoft Teams to aplikacja, która pomoże firmom prowadzić bardziej efektywne, nomen omen, spotkania. Łączą one w jednym miejscu wszystkie typowe aktywności związane z przygotowywaniem spotkań i nadrabianiem zaległości. Aplikacja pomaga zwiększyć efektywność spotkań, upraszczając przygotowywania i skracając czas spędzony na ponownym odwiedzaniu poprzednich spotkań.

Copilot może trafić do Windows 10

Windows Copilot, cyfrowy asystent AI wbudowany w system operacyjny, to jedna z najciekawszych nowości we wrześniowej aktualizacji Moment 4 Update dla Windows 11. Nie spodziewaliśmy się raczej integracji Copilota ze starszym systemem. Windows Central sugeruje, że, być może, powinniśmy.

Windows Copilot w Windows 10

Według moich źródeł Microsoft planuje wprowadzić tego samego Microsoft Copilota na Windows 10 w aktualizacji, która ukaże się niebawem. Podobnie jak w Windows 11, ta aktualizacja Windowsa 10 umieści przycisk Copilota bezpośrednio na pasku zadań Windows 10, który będzie otwierał to samo doświadczenie Copilota na pasku bocznym, które znaleźć można w Windows 11. Głównym powodem tej decyzji jest udział rynkowy. Windows 10 nadal jest używany na ponad 1 miliardzie aktywnych urządzeń miesięcznie — w porównaniu do 400 milionów aktywnych urządzeń miesięcznie z Windowsem 11. Microsoft postrzega ten miliard użytkowników jako niewykorzystany rynek do ekspansji Copilota — twierdzi Zac Bowden z Windows Central.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Office i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!

Źródło: opracowanie własne