Office 2024 - oficjalnie w tym roku. To był tydzień z Microsoft 309

Office 2024 - oficjalnie w tym roku. To był tydzień z Microsoft 309

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/22/2024, 10:00 PM

Liczba odsłon: 709

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak aktualizacje Windows w tym tygodniu, Microsoft Office 2024 i LTSC 2024, nowe urządzenia Surface Laptop 6 i Surface Pro 10, generatywna AI od NVIDIA w Microsoft 365 i Azure, Copilot i nowe funkcje w przeglądarce plików Microsoft 365, Copilot w Azure SQL Database, koniec obsługi 1024-bitowych kluczy RSA dla TLS oraz nasze nadchodzące warsztaty. Miłej lektury!

Aktualizacje Windows w tym tygodniu

Microsoft Office 2024 i LTSC 2024 oficjalnie w tym roku

Dla tych klientów, którzy nie są gotowi na model subskrypcji, w jakim oferowany jest Microsoft 365, i wymagają naprawdę długotrwałego kanału serwisowania, Microsoft od lat oferuje Office Long-Term Servicing Channel (LTSC). Z nowego ogłoszenia dowiadujemy się, że wersja zapoznawcza wydania 2024 będzie dostępna od przyszłego miesiąca. Ponadto konsumenci mogą liczyć w tym roku na nową wersję wieczystą: Office 2024.

Office 2024 - oficjalnie w tym roku. To był tydzień z Microsoft 309

Planujemy również wydanie nowej wersji on-premise Office'a dla konsumentów jeszcze w tym roku: Office 2024. Office 2024 będzie również wspierany przez 5 lat w tradycyjnym modelu "jednorazowego zakupu". Nie planujemy zmieniać ceny tych produktów w czasie wydania. Ogłosimy więcej szczegółów o nowych funkcjach dołączonych do Office'a 2024, gdy będziemy bliżej ogólnej dostępności – informuje Microsoft.

Surface Laptop 6 i Surface Pro 10 dla firm oficjalnie zapowiedziane

Na czwartkowym evencie sprzętowym Microsoft zaprezentował 2 nowe urządzenia – Surface Pro 10 for Business i Surface Laptop 6 for Business – a także adaptacyjną klawiaturę Surface Pro Keyboard i zestaw akcesoriów. Surface Laptop 6 dla firm będzie dostępny w dwóch rozmiarach (13.5" i 15"), wyposażony w najnowsze procesory Intel Core Ultra H, ulepszony ekran z powłoką antyrefleksyjną, więcej portów (w tym opcjonalny czytnik smart card), dedykowany klawisz Copilot (opcjonalnie) i nie tylko. Podobnie jak tegoroczne wydanie Pro, Laptop również zachowuje design poprzedniego modelu.

Surface Pro 10 dla firm napędzany jest z kolei najnowszymi procesorami Intel Core Ultra z dedykowanym układem Intel AI Boost Neural Processing Unit (NPU). Klienci mogą wybrać jedną z dwóch opcji: Core Ultra 5 135U lub Core Ultra 7 165U (brak konfiguracji ARM). Opcje pamięci to 8/16/32/64 LPDDR5x RAM. Jeśli chodzi o pamięć masową, do wyboru są wymienne dyski PCIe Gen 4 o pojemności 256/512 GB i 1 TB. 10. generacja tabletu zachowała design poprzednika, choć pojawiło się tu parę ulepszeń. Przykładowo ekran został pokryty specjalną powłoką antyodblaskową, a jego szczytowa jasność jest o 33% wyższa. Upgrade zaliczyła też kamera, która ma teraz rozdzielczość 1440p i znacznie szersze pole widzenia 114º. Tablet ma też czytnik NFC w lewym górnym rogu ekranu. Jest to również pierwszy Surface Pro w architekturze Intel z obsługą 5G. Ta wersja nadejdzie dopiero później w tym roku.

Generatywna AI od NVIDIA integruje się z Microsoft 365 i Azure

Microsoft i NVIDIA rozszerzają swoją wieloletnią współpracę, dodając nowe integracje, które wykorzystują najnowsze technologie generatywnej sztucznej inteligencji i Omniverse™ firmy NVIDIA w Microsoft Azure, usługach Azure AI, Microsoft Fabric i Microsoft 365. W znaczący sposób rozwinie to infrastrukturę AI i umożliwi realizowanie wielu przełomowych scenariuszy.

Copilot i nowe funkcje w przeglądarce plików Microsoft 365

Przeglądarka plików Microsoft 365 otwiera się domyślnie, gdy uzyskujesz dostęp do plików spoza pakietu Office w OneDrive, SharePoint lub Teams i umożliwia podgląd plików bez ich pobierania i posiadania odpowiedniej aplikacji.

Copilot w przeglądarce plików Microsoft 365

Wśród nowości znalazły się ulepszenia wydajności, integracja z Copilotem, widok "Osoby", ulubione, przycisk "Otwórz w aplikacji", usuwanie stron i scalanie PDF-ów, adnotacje i żądanie podpisu elektronicznego. Aktualizacja zaczęła być wdrażana na całym świecie u klientów OneDrive dla firm i SharePoint, w tym klientów GCC. Jeszcze w tym roku zmiany te trafią do przeglądarki plików w Microsoft Teams.

Copilot dostępny w Azure SQL Database

Microsoft ogłosił dostępność usługi Copilot in Azure SQL Database w ograniczonej, publicznej wersji zapoznawczej. Doświadczenie to zostało zaprojektowane, aby usprawnić projektowanie, operacje, optymalizacje i kondycję aplikacji opartych na Azure SQL Database. Poprawia też produktywność na portalu Azure, oferując konwersję języka naturalnego na SQL i pomoc w administrowaniu bazami danych.

Natural language to SQL

Copilot w Azure SQL Database działa poprzez dwa doświadczenia na portalu Azure: konwersję języka naturalnego do SQL i integrację z Azure Copilot.

Windows przestaje wspierać 1024-bitowe klucze RSA dla TLS

Do listy wycofanych/przestarzałych/usuniętych funkcji Windows dołączył kolejny punkt. W tym miesiącu Microsoft pozbywa się obsługi certyfikatów serwera TLS używających kluczy RSA o długości klucza poniżej niż 2048 bitów w systemach Windows 10 i Windows 11.

Zmiana ta może sprawić, że Windows będzie blokował stare, przestarzałe i potencjalnie niebezpieczne witryny internetowe i inne aplikacje webowe. Jest ona częścią szerszych działań związanych z wycofywaniem starszych wersji protokołu TLS.

Zapraszamy na nasze kolejne wydarzenie!

Czy wiecie, że jako jedni z nielicznych partnerów Microsoft nasza firma Onex Group jest certyfikowana do przeprowadzania warsztatów Fabric Analyst in a Day? 🤔 Jest to seria bezpłatnych, jednodniowych szkoleń, w trakcie których dzielimy się specjalistyczną wiedzą oraz praktycznymi informacjami ze zrealizowanych przez nas wdrożeń. 👨‍💻

Zapraszamy na kolejne warsztaty Fabric Analyst in a Day

Najbliższe warsztaty z serii Fabric Analyst odbędą się już 28.03.2024. 📅 Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, Windows 12, sztuczną inteligencją, Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Planner i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia