Obraz ISO i nowe funkcje z Dev Channel w Windows 11 (build 25931 w Canary Channel)

Obraz ISO i nowe funkcje z Dev Channel w Windows 11 (build 25931 w Canary Channel)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/16/2023, 10:05 PM

Liczba odsłon: 1122

Windows 11 Insider Preview otrzymał dziś aktualizację do builda 25931 w Canary Channel. Wersja ta jest dostępna zarówno poprzez Windows Update, jak i w formie obrazu ISO. Pojawiło się w niej trochę nowości wydanych już wcześniej w Dev Channel, a także zmian związanych z lokacją kontrolera domeny, możliwością odinstalowywania aplikacji systemowych, Eksploratorem plików, Dynamicznym oświetleniem i Windows Spotlight.

Windows 11: nowości w kompilacji 25931 w Canary Channel

Obraz ISO

Windows 11 Build 25931 został wydany jako obraz ISO — do pobrania tutaj.

Nowości z Dev Channel

Wydanie to wprowadza funkcje znane już wcześniej z kompilacji Dev, w tym obsługa Unicode Emoji 15, dostęp głosowy w kolejnych obszarach Windows, w tym na ekranie blokady, i nie tylko.

Lokacja DC nie używa już domyślnie odkrywania opartego na NetBIOS\WINS\mailslot

Microsoft wcześniej zapowiadał wycofanie zarówno Windows Internet Name Service (WINS), jak i Remote Mailslots. Są to przestarzałe technologie, które nie są bezpieczne w dzisiejszych środowiskach. W ramach tych wycofań lokacja DC (kontrolera domeny) w Twoim środowisku może być dotknięta tymi zmianami — głównie z tego powodu, że wiele starszych aplikacji nadal uwzględnia krótkie nazwy domeny w stylu NetBIOS, kiedy próbuje zlokalizować kontroler domeny. Aby ułatwić to przejście, Microsoft dodaje dwa ulepszenia algorytmu lokatora DC w Windows.

Po pierwsze, domyślnie blokowane jest użycie odkrywania opartego na NetBIOS\WINS\mailslot. To zachowanie może zostać cofnięte za pomocą nowej zasady grupy (BlockNetBIOSDiscovery). Wyłączenie domyślnego zachowania wymaga dodatkowo włączenia opcji konfiguracji SMB EnableMailslots. Możesz wyszukać i ustawić EnableMailslots za pomocą poleceń cmdlet: Get-SmbClientConfiguration i Set-SmbClientConfiguration w PowerShell.

BlockNetBIOSDiscovery - zasada grupy

Po drugie, dodano dodatkową logikę po stronie klienta, aby pomóc w mapowaniu krótkich nazw domen w stylu NetBIOS na nazwy domen DNS. Ulepszenie to składa się z dwóch części:

  • Lokalizator DC będzie teraz automatycznie pobierał dodatkowe informacje o domenach podrzędnych w zaufanych lasach i używał tych informacji jako części algorytmu wykrywania.
  • W ostateczności i w celu uwzględnienia nieprzewidzianych sytuacji administratorzy lasów mogą ręcznie skonfigurować zestaw mapowań DNS-na-NetBIOS-nazwa-domeny (za pomocą przystawki zarządzania Active Directory Domains and Trusts), które są również pobierane i używane przez DC Locator podczas odkrywania. Więcej informacji tutaj.

BlockNetBIOSDiscovery - zasada grupy

Zmiany i ulepszenia

Ogólne

  • Data wycofania kompilacji Insider Preview: Data wycofania buildów w Canary Channel została zaktualizowana na 15.09.2024, począwszy od builda 25931.
  • Oprócz aplikacji Aparat i Cortana, teraz odinstalowane mogą być także aplikacje: Zdjęcia, Kontakty i klient Pulpitu zdalnego (MSTSC).

Eksplorator plików

  • Dodano więcej pól do panelu Szczegóły, w tym wymiary obrazów, liczba stron w dokumentach .docx, użyte i wolne miejsce na dysku i wiele innych.

Dynamiczne oświetlenie

  • Nowe ustawienie "Dopasuj do mojego koloru wiodącego w Windows" pozwala zsynchronizować kolor akcentu Windows z kolorem podświetlenia urządzeń RGB.

Windows Spotlight

  • Po aktualizacji OS w niektórych przypadkach, takich jak użycie domyślnego tła Windows 11 lub jednolitego koloru, Windows Spotlight może być dla Ciebie włączony. Jeśli zechcesz z tego zrezygnować, możesz go wyłączyć i w przyszłych aktualizacjach nie powinien już się włączać.

Poprawki błędów

  • Rozwiązano duży problem, który uniemożliwiał połączenie poprzez SMB z zewnętrznym urządzeniem pamięci masowej, używając poświadczeń gościa (bez nazwy użytkownika lub hasła).

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2023/08/16/announcing-windows-11-insider-preview-build-25931-canary-channel/

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia