Obraz ISO i nowa strona pierwszej konfiguracji Windows 10 (build 20231 w Dev Channel)

Obraz ISO i nowa strona pierwszej konfiguracji Windows 10 (build 20231 w Dev Channel)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/7/2020, 9:07 PM

Liczba odsłon: 4058

Jak to zwykle bywa w środy, Insiderom udostępniono nową kompilację Windows 10. Build 20231 w kanale deweloperów (dawniejszym Fast Ring) wprowadza którąś już z kolei aktualizację doświadczenia OOBE, czyli pierwszej konfiguracji systemu. Ponadto użytkownicy firmowi zyskują nowy sposób zarządzania domyślnymi aplikacjami powiązany z formatami plików. Jako że kompilacja ta trafiła do nowego obrazu ISO, w artykule znajdziecie link do jego pobrania. Na koniec oczywiście mamy listy poprawek i znanych problemów.

Co nowego w kompilacji 20231 w Dev Channel?

Większa trafność doświadczenia pierwszej konfiguracji

W oparciu o feedback Microsoft wprowadza kolejne zmiany do doświadczenia OOBE. Nowa strona, którą widzimy poniżej, ma pomóc w lepszym zrozumieniu tego, jak planujemy korzystać z urządzenia, a także w personalizacji urządzenia zgodnie z planowanym przeznaczeniem.

OOBE w Windows 10

Na ekranie możemy zaznaczyć, do czego będziemy używać komputera. Dostępne są takie opcje, jak granie, praca szkolna, rodzina, rozrywka, kreatywność i biznes.

Jak zaznacza Microsoft, jest to wstępna fala działania tej funkcjonalności i Insiderzy mogą zobaczyć inne opcje prezentowane w ich OOBE w zależności od tego, co zaznaczyli. Z drugiej strony tym razem Insiderzy nie zobaczą innych różnic w konfiguracji po wyjściu z OOBE. Doświadczenie pierwszej konfiguracji będzie nadal udoskonalane. Na razie nie są to pełne testy, dlatego zmiany zobaczy dziś tylko część Insiderów.

O dalszej ewolucji tego doświadczenia przeczytacie w naszym kolejnym tekście: Tak wygląda nowe doświadczenie OOBE zaczerpnięte z Windows 10X.

Lepsze opcje zarządzania powiązaniami plików z domyślnymi aplikacjami

Klienci korporacyjni mogą teraz modyfikować powiązania plików dla poszczególnych użytkowników lub urządzeń. Zmiana ta zostanie zaaplikowana dla istniejących użytkowników oraz użytkowników z nowymi wdrożeniami. Oznacza to, że admini IT mogą wybrać, które aplikację będą otwierać różne typy plików lub linków. Przykładowo ułatwi to ustawienie Microsoft Edge jako domyślnej firmowej przeglądarki albo innej preferowanej aplikacji do otwierania PDF-ów. Wykorzystanie tej zasady grupy dla domyślnej przeglądarki i powszechnych typów plików oznacza, że użytkownicy końcowi w organizacji nie będą musieli sami decydować o tych domyślnych aplikacjach.

Microsoft podaje, jak wykonać wdrożenie lub test:

 1. Wygeneruj plik XML z domyślnymi skojarzeniami aplikacje według poradnika na tej stronie.
 2. Ręcznie zmodyfikuj XML, dodając dwie nowe właściwości:
 3. Dodaj Version="1" do tagu DefaultAssociations.
 4. Dodaj Suggested="True" do tagu Association.
 5. Włącz zasadę grupy, aby ustawić domyślne skojarzenia plików według tego dokumentu.
 6. Uruchom ponownie komputer lub zaloguj się jako użytkownik.

Jeżeli urządzenie nie ma włączonej tej funkcjonalności, zasada cofnie się do domyślnej logiki i nie będzie uznawać pól Version i Suggested. Funkcjonalność zostanie początkowo udostępniona tylko części Insiderów w Dev Channel. Dalsze wdrażanie w tym kanale będzie stopniowe.

Obraz ISO dostępny do pobrania

Microsoft udostępnił do pobrania nowy obraz ISO systemu Windows 10 w kompilacji 20231. Aby go pozyskać w wersji 32-bitowej lub 64-bitowej, wystarczy udać się na stronę Windows Insider Preview Downloads, zalogować na koncie Microsoft, wybrać edycję, język produktu i wersję. Zostaną nam udostępnione linki do pobrania obrazu ISO ważne przez następne 24 godziny.

Windows 10 ISO

Inne zmiany i ulepszenia

Poprawki

 • Rozwiązano problem z odłączaniem adaptera vEthernet w Podsystemie Windows dla systemu Linux (WSL). Szczegóły opisano w wątku na GitHub.
 • Rozwiązano problem, który mógł powodować nieoczekiwaną zmianę kolejności miniatur w widoku Alt + Tab i prowadzić do przełączenia się do niewłaściwego okna.
 • Rozwiązano problem z Centrum akcji i przyciskami powiadomień, które nie były widoczne po przełączeniu między motywami czarnym/białym o wysokim kontraście.
 • Rozwiązano problem z opcją "Pokazuj wizualnie alerty dźwiękowe" w Ustawieniach > Ułatwienia dostępu > Dźwięk, która nie działała dla przychodzących powiadomień.
 • Rozwiązano problem występujący, gdy komputer został zablokowany przy uruchomionym Narratorze. Odrzucenie ekranu blokady nie powodowało wyświetlenia nazwy zalogowanego użytkownika na ekranie logowania.
 • Rozwiązano problem z używaniem Narratora i logowaniem się za pomocą Windows Hello. Narrator nie ogłaszał komunikatu o błędzie, jeśli twarz nie została rozpoznana.
 • Rozwiązano problem z glitchami dźwięku i mikrofonu poprzez połączenia Bluetooth na niektórych urządzeniach.
 • Rozwiązano problem wpływający na niezawodność widoku zadań.
 • Rozwiązano problem powodujący wyświetlanie podglądu kamery w niewłaściwej pozycji podczas konfiguracji Windows Hello w ramach OOBE. Problem występował, gdy podczas konfiguracji urządzenie zostało obrócone do trybu portretowego.
 • Rozwiązano problem powodujący zawieszanie się Ustawień podczas uruchamiania.
 • Rozwiązano problem powodujący wysypywanie się systemsettingsbroker.exe u niektórych Insiderów.
 • Rozwiązano problem z działaniem zasady MDM "HideRecentJumplists".
 • Rozwiązano problem z pojawianiem się zduplikowanych wpisów dostawcy usług w chmurze w okienku nawigacji Eksploratora plików.
 • Rozwiązano problem z podglądem PDF-ów, który przestał być wyświetlany w Eksploratorze plików.
 • Rozwiązano problem, który powodował nieoczekiwane odrzucanie klawiatury dotykowej po ustawieniu fokusa na pole wyszukiwania w Eksploratorze plików.
 • Rozwiązano problem z pisaniem za pomocą chińskiego edytora IME Pinyin, jeśli tekst zawierał apostrof.

Znane problemy

 • Jeżeli należycie do Insiderów, którzy wielokrotnie wchodzili do profilu tymczasowego w ostatnim wydaniu, możecie skorzystać z informacji na forum, aby przywrócić profil do dobrego stanu. Jeśli nie zdarzyło Wam się to w poprzednim buildzie, to nie dotyczy Was to również w tym.
 • Microsoft przygląda się raportom o procesie aktualizacji zawieszającym się przez dłuższy czas podczas próby zainstalowania nowej kompilacji.
 • Trwają prace nad rozwiązaniem umożliwiającym włączenie podglądu przypiętych kart witryn.
 • Trwają prace nad włączeniem nowego interfejsu paska zadań dla istniejących przypiętych witryn. W międzyczasie możesz odpiąć witrynę od paska zadań, usunąć ją ze strony edge://apps, a następnie ponownie przypiąć witrynę.
 • Trwają prace nad rozwiązaniem problemu z aplikacjami Office, które wysypują się lub ich brakuje po aktualizacji do nowego builda.
 • Microsoft bada zgłoszenia o bugchecku KMODE_EXCEPTION podczas używania niektórych technologii wirtualizacji.
 • Microsoft pracuje nad naprawieniem błędu wywołującego bugcheck DPC_WATCHDOG_VIOLATION na niektórych urządzeniach.
 • Trwają pracę nad rozwiązaniem problemu z powiadomieniem "Microsoft Office nie jest już dostępny" od Asystenta zgodności. Mimo tego powiadomienia Office nigdzie się nie wybrał i działa normalnie.
 • Microsoft pracuje nad rozwiązaniem problemu z zaznaczaniem kandydata IME lub podpowiedzi tekstowej dla klawiatury sprzętowej, które mogą wstawić innego kandydata, niż zaznaczono.
 • Microsoft bada raporty o zaciemnieniu przycisku Zasilania w menu Start. Jeżeli tak się dzieje, można użyć skrótu WIN + X, aby otworzyć menu "Zamknij lub wyloguj się".