Nowe ustawienia prywatności w Windows 11 22H2 (build 22624.1610 w Beta Channel)

Nowe ustawienia prywatności w Windows 11 22H2 (build 22624.1610 w Beta Channel)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/13/2023, 7:40 PM

Liczba odsłon: 1718

Windows 11 Insider Preview otrzymał dziś aktualizację KB5025299 w Beta Channel, która jak zwykle rozdzielona jest na dwa buildy: 22621.1610 bez nowych funkcji i 22624.1610 z włączonymi nowymi funkcjami. Główną zmianą są nowe ustawienia i API prywatności czujników (sensorów). Pojawiło się też testowane wcześniej ustawienie pozwalające otrzymywać aktualizacje tak szybko, jak to możliwe. Zarówno o tych, jak i pozostałych nowościach dowiecie się więcej z dalszej części artykułu.

Windows 11 22H2: nowości w aktualizacji KB5025299
(OS Build 22624.1610) w Beta Channel

Nowe ustawienia i API prywatności czujników

Jeśli masz urządzenie z kompatybilnymi czujnikami obecności (ang. presence sensors), możesz teraz zarządzać swoją prywatnością i blokować/zezwalać wybranym aplikacjom na uzyskiwanie dostępu do tych czujników. Żadne obrazy ani metadane nie są gromadzone przez Microsoft, zaś całe przetwarzanie odbywa się lokalnie na sprzęcie urządzenia w celu maksymalizacji prywatności.

Ustawienia prywatności czujników w Windows 11

Nowe opcje znajdziesz w Ustawieniach > Prywatność i zabezpieczenia > Wyczuwanie obecności, jeśli Twoje urządzenie obsługuje te sensory. Deweloperzy aplikacji z urządzeniami ze zgodnymi czujnikami obecności mogą targetować aplikacje, aby wysyłały żądania i odczytywały informacje o obecności użytkownika po zażądaniu funkcji obecności człowieka. Microsoft udostępnia związaną z tym API dokumentację.

Windows 11 22H2: nowości w aktualizacji KB5025299
(OS Build 22621.1610 i 22624.1610) w Beta Channel

Szybsze uzyskiwanie aktualizacji w Windows Update

Windows Insiderzy mogą teraz szybciej otrzymywać nowe aktualizacje. Dzięki nowemu przełącznikowi na stronie ustawień Windows Update możesz otrzymywać najnowsze aktualizacje, gdy tylko zostaną wydane. Jego włączenie spowoduje, że Moment Updates i inne aktualizacje C/D będą pobierane możliwie jak najszybciej.

Windows Insiderzy mogą teraz szybciej otrzymywać nowe aktualizacje.

Poprawki błędów w kompilacji 22624.1610

Ogólne

  • Rozwiązano leżący u podstaw problem, który powodował widoczne zwiększenie częstotliwości wysypywania się explorer.exe w ostatnim buildzie u niektórych Insiderów.

Poprawki błędów w kompilacjach 22621.1610 i 22624.1610

Ogólne

  • Rozwiązano problem ze zgodnością, spowodowany nieobsługiwanym użyciem rejestru.

Znane problemy

Wyszukiwanie na pasku zadań

  • Jeśli masz przycisk Bing w polu wyszukiwania, po ponownym uruchomieniu komputera możesz zobaczyć obracające się codzienne wyszukiwanie, zanim przycisk Bing zostanie ponownie przywrócony.

Eksplorator plików

  • Shift + kliknięcie prawym przyciskiem pliku lub folderu nie otwiera "Pokaż więcej opcji".

Napisy na żywo

  • Na urządzeniach ARM64 ulepszona obsługa rozpoznawania mowy, zainstalowana na stronie ustawień języka i regionu, będzie wymagać ponownego uruchomienia napisów na żywo, jeśli zmienisz język w menu napisów na żywo.
  • Napisy na żywo będą wysypywać się przy pierwszym uruchomieniu z powodu problemu wpływającego na wyszukiwanie danych rejestru. Wkrótce spodziewana jest nowa poprawka.
  • Niektóre języki wyświetlane na stronie ustawień języka i regionu będą oznaczać obsługę rozpoznawania mowy (np. koreański), ale nie obsługują jeszcze napisów na żywo.
  • Podczas dodawania języka na stronie ustawień języka i regionu postęp instalacji funkcji języka może zostać ukryty, a zakończenie instalacji "Rozszerzonego rozpoznawania mowy" (wymaganego przez napisy na żywo) może nie być widoczne. Aby monitorować postępy, możesz użyć "Opcji językowych" języka. W takim przypadku może wystąpić nieoczekiwane opóźnienie, zanim konfiguracja napisów na żywo wykryje ten problem i pozwoli Ci kontynuować.
  • Wydajność napisów może być obniżona w językach innych niż angielski i może brakować filtrowania poza językiem w językach innych niż angielski (Stany Zjednoczone), co oznacza, że ​​nieprawidłowe napisy będą wyświetlane dla mowy innej niż język napisów.
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia