"Nigdy nie łącz przycisków paska zadań" w Windows 11?

"Nigdy nie łącz przycisków paska zadań" w Windows 11?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/17/2022, 12:31 PM

Liczba odsłon: 3380

Brak opcji "Nigdy" dla łączenia przycisków paska zadań jest jednym z najbardziej krytykowanych rozwiązań w designie Windows 11. Opcja ta była obecna praktycznie przez całą historię paska zadań, a przez wiele lat była nawet domyślna. Teraz wygląda na to, że Microsoft znów wysłuchał feedbacku i zaczął przywracać to, co niepotrzebnie usunął.

Przywrócenie opcji niełączenia przycisków paska zadań jest jedną z najbardziej wyczekiwanych zmian w Windows 11 i znajduje się w czołówce wyników wyszukiwania Google dotyczących tego obszaru w nowym systemie. Użytkownicy przyzwyczajeni do tego układu szukają sposobu na jego włączenie, ale w systemie nie ma takiego ustawienia. Pojawiła się jednak nadzieja. Dowód, że Microsoft bierze pod uwagę tę opcję, znajdziemy w ostatniej kompilacji Windows Server.

Nigdy nie łącz ikon paska zadań w Windows 11

Znany użytkownik Twittera, Albacore, pokazał zrzut ekranu z Windows Server build 25246, na którym wyraźnie widać dwie instancje tej samej aplikacji z osobnymi przyciskami na pasku zadań. Albacore ostrzega, że to funkcja na wczesnym etapie rozwoju i odpowiedzialny za nią kod może być niedopracowany. ID funkcji to "29785186", niemniej jednak nie sposób jej włączyć np. za pomocą ViveTool. Funkcja ma być celowo zablokowana z uwagi na jej obecny status.

Teraz jeszcze pytanie, czy opcja "Nigdy nie łącz przycisków paska zadań" przedostanie się z Windows Server (systemu dla profesjonalistów) do Windows 11, znanego przecież z bolesnych uproszczeń.