W lutym tego roku OpenAI zaprezentował Sora, model AI tworzący realistyczne wideo z promptów tekstowych. Od tego czasu Sora pozostawała dostępna w prywatnej wersji zapoznawczej dla wybranych artystów wizualnych, projektantów czy filmowców. Po wielu miesiącach model stał się publicznie dostępny dla subskrybentów ChatGPT Plus i Pro – ale nadal nie dla wszystkich.
Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do modelu na portalu Sora.com, którego strona główna prezentuje klipy wideo stworzone ostatnio przez użytkowników oraz specjalnie wybrane przez zespół OpenAI. Użytkownicy mogą zapisywać te filmy, aby były później dostępne w sekcji "Saved videos". Co istotne, użytkownicy mogą nie tylko oglądać klipy wygenerowane przez AI, ale też sprawdzać dokładne prompty, jakich użyto do ich utworzenia.
Sora pozwala przesyłać obrazy, na podstawie których tworzy wideo. Usługa oferuje też doświadczenie edytowania wideo, poprzez które możemy edytować prompty, przeglądać storyboard, przycinać filmy i nie tylko. Funkcja storyboardu pozwala łatwo tworzyć dłuższe filmy, łącząc wiele krótszych filmów generowanych z osobnych promptów. Użytkownicy mogą ponadto remiksować klipy innych twórców, po prostu opisując to, co chcieliby w nich zmienić, i wybierając poziom remiksu.
Model GenAI jest w stanie tworzyć 20-sekundowe klipy w różnych rozdzielczościach (480p do 1080p) i proporcjach obrazu (widescreen, pionowa lub kwadratowa). Im wyższa rozdzielczość, tym dłużej trwa generowanie wideo.
Sora jest już dostępna dla użytkowników ChatGPT Pro oraz Plus bez dodatkowych opłat na całym świecie (nie wiedzieć, czemu) z wyjątkiem Europy, UK i Chin. Subskrybenci ChatGPT Pro mogą generować do 50 wideo miesięcznie w rozdzielczości 480p lub zamiennie mniej wideo w rozdzielczości 720p. Użytkownicy wersji Pro mają nielimitowany dostęp do generowania wideo do rozdzielczości 1080p i w dłuższych metrażach.