Microsoft zawiesił sprzedaż wszystkich swoich produktów i usług w Rosji

Microsoft zawiesił sprzedaż wszystkich swoich produktów i usług w Rosji

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/7/2022, 2:30 PM

Liczba odsłon: 2696

W odpowiedzi na agresję rosyjską na Ukrainie wiele firm wycofuje się z Rosji i blokuje część usług. Dotyczy to również cyberprzestrzeni. Parę dni temu informowaliśmy o antypropagandowych działaniach Microsoftu i Google w ich wyszukiwarkach internetowych. Gigant z Redmond poszedł o krok dalej i wstrzymał też sprzedaż usług i produktów. Firma prowadzi też szereg innych działań pomagających Ukrainie.

Microsoft ogłosił kolejne duże sankcje wobec Rosji. Nowe sprzedaże wszystkich jego produktów w tym kraju są obecnie ograniczone. Innymi słowy firma nie będzie sprzedawać konsol Xbox, Windowsa, Microsoft 365 czy Azure nowym klientom w Rosji. Jednocześnie pozostanie utrzymane wsparcie dla istniejących klientów. Jak napisał Brad Smith, President i Vice Chair w Microsoft:

Tak jak reszta świata jesteśmy przerażeni, rozgniewani i zasmuceni obrazami oraz wiadomościami pochodzącymi z wojny na Ukrainie i potępiamy tę nieuzasadnioną, niesprowokowaną i bezprawną inwazję Rosji. (...) Ogłaszamy dziś, że zawiesimy wszystkie nowe sprzedaże produktów i usług Microsoft w Rosji. Dodatkowo ściśle koordynujemy i współpracujemy z rządami Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii oraz zatrzymujemy wiele aspektów naszej działalności w Rosji zgodnie z rządowymi decyzjami w sprawie sankcji.

Wierzymy, że jesteśmy najbardziej efektywni w pomaganiu Ukrainie, kiedy podejmujemy konkretne kroki w koordynacji z decyzjami podjętymi przez te rządy, i będziemy podejmować dalsze kroki, gdy sytuacja będzie ewoluować. (...) Od czasu wybuchu wojny działamy przeciw rosyjskiemu pozycjonowaniu, działaniom destrukcyjnym lub zakłócającym wobec ponad 20 ukraińskich organizacji rządowych, informatycznych i finansowych. Działaliśmy również przeciwko cyberatakom wymierzonym w kilka dodatkowych witryn cywilnych. Publicznie wyraziliśmy nasze obawy, że te ataki na ludność cywilną naruszają Konwencję Genewską.

Microsoft poinformował też, że z jego strony największy wpływ na pomoc Ukrainie ma ochrona jej cyberbezpieczeństwa. Gigant oprogramowania współpracuje z władzami i pomaga chronić Ukrainę przed rosyjskimi cyberatakami. Z kolei działy Microsoft Philanthropies oraz UN Affairs współpracują z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża (ICRC) i wieloma agencjami ONZ w zakresie pomocy uchodźcom, wsparcia finansowego i technologicznego organizacji pozarządowych i ochrony tych grup przed cyberatakami.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia