Microsoft zachęca do wcześniejszego wycofania Internet Explorera. Jak to zrobić?

Microsoft zachęca do wcześniejszego wycofania Internet Explorera. Jak to zrobić?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/2/2022, 6:03 PM

Liczba odsłon: 3204

Jak już od dłuższego czasu wiadomo, Internet Explorer zakończy cykl życia 15 czerwca tego roku i przestanie być bezpieczny. Mimo że Microsoft Edge oferuje tryb IE, który pozwala uruchamiać starsze aplikacje, to wiele firm nadal używa zwykłego Internet Explorera. Deadline zbliża się jednak nieubłaganie, więc warto się pospieszyć.

Aplikacja desktopowa Internet Explorer zostanie wycofana 15 czerwca 2022 roku. Z naszego starszego artykułu dowiesz się, jak się na to przygotować. Dziś dzielimy się kolejną garścią porad, którą Microsoft wrzucił na blog parę dni temu. Jest to poradnik, jak krok po kroku wycofać Internet Explorer ze swojej organizacji:

Krok 1: Upewnij się, że tryb IE jest skonfigurowany

Czy skonfigurowałeś już i przetestowałeś tryb IE ze stronami, które zidentyfikowałeś jako zależne od IE? Jeśli nie, to warto od tego zacząć. Tryb IE w Microsoft Edge jest sposobem, w jaki twoja organizacja i użytkownicy będą uzyskiwać dostęp do stron/aplikacji polegających na IE.

Microsoft zaleca testy z grupą pilotażową użytkowników — w tym wdrożenie zasady Disable IE dla tych użytkowników — przed działaniami wycofującymi/wyłączającymi na szerszą skalę. To dobry czas, by namierzyć ewentualne problemy ze zgodnością. W razie ich wystąpienia można skontaktować się z zespołem App Assure, który pomoże je rozwiązać.

Krok 2: Zaplanuj wewnętrzną datę wycofania IE

Kiedy poczujesz się pewnie po testach trybu IE na mniejszą skalę, możesz rozpocząć powszechne wdrażanie. Zaplanuj datę wdrożenia zasady Disable IE. Będzie to twoja wewnętrzna data wycofania (niezależnie od zewnętrznej daty końca wsparcia). Microsoft zaleca ustawienie daty przed 15 czerwca, by zostawić sobie margines czasu na rozwiązanie ewentualnych problemów.

Krok 3: Poinformuj swoich użytkowników i poproś ich o importowanie danych

Czas na poinformowanie użytkowników o nadchodzącej zmianie. Microsoft udostępnia trochę zasobów (niestety, nie w języku polskim) do użycia, w tym wzory e-maili do użytkowników końcowych.

Rekomendowane jest ponadto importowanie danych do nowej przeglądarki przed wycofaniem IE. Użytkownicy końcowi mogą zrobić to w łatwy sposób, kopiując adres edge://settings/importData i wklejając go na pasku adresu w Microsoft Edge, a następnie wybierając "Microsoft Internet Explorer". Informacja o tym zawarta jest też we wspomnianych wyżej materiałach.

Krok 4: Włącz zasadę Disable IE w dniu wycofania Internet Explorera

Gdy ten dzień już nadejdzie, poinformuj swoich użytkowników o zmianie i przygotuj się na możliwe pytania. Nie powinno ich jednak być zbyt wiele, jako że tryb IE w Microsoft Edge sprawia, że aplikacje działają tak samo, jak zwykle. Użytkownicy będą po prostu korzystać z Microsoft Edge zamiast Internet Explorera.

Dowiedz się więcej z naszych wcześniejszych artykułów:

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia