Microsoft w końcu wyjawił, co dalej z Windows 10X

Microsoft w końcu wyjawił, co dalej z Windows 10X

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 5/18/2021, 9:04 PM

Liczba odsłon: 4057

Dziś wypada ważny dzień — pierwszy dzień dostępności aktualizacji Windows 10 May 2021 Update (wersja 21H1). W naszych artykułach znajdziecie niezbędne informacje o tym, jak pobrać i zainstalować majową aktualizację oraz poznacie pełną listę zmian, które wprowadza. Co ciekawe, ta premiera stała się również dla Microsoftu okazją do rozwiania wątpliwości dotyczących Windows 10X. Jak wiadomo, ta specjalna wersja systemu była już wielokrotnie przekładana, a także zmieniono dla niej pierwotną platformę docelową (z Surface Neo na laptopy i ogólnie urządzenia z jednym ekranem). Jakie dalsze losy czekają Windows 10X? Koniec plotek i domysłów! Dziś mamy w końcu informacje z pierwszej ręki. Wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego posta szefa zespołu Windows Servicing and Delivery z Microsoft, który w całości dla Was przytaczamy!

W ciągu ostatniego roku dostarczyliśmy trzy ważne aktualizacje Windows 10. Co ważniejsze, wciąż słuchamy uważnie feedbacku klientów, by zapewnić, że ewoluujemy i adaptujemy Windows, aby sprostać Waszym potrzebom dzisiaj i w przyszłości. W tym kontekście nadal obserwujemy fundamentalne zmiany w potrzebach klientów, odkąd ostatnim razem dzieliliśmy się naszymi priorytetami dla Windows w maju 2020 r.

Po rocznej eksploracji i angażowaniu się w konwersacje z klientami zdaliśmy sobie sprawę, że technologia Windows 10X mogłaby być użyteczna na więcej sposobów i służyć większej liczbie klientów, niż początkowo sobie wyobrażaliśmy. Doszliśmy do konkluzji, że technologia 10X nie powinna być ograniczona tylko do części klientów.

Zamiast wprowadzać na rynek produkt o nazwie Windows 10X w 2021 roku, tak jak oryginalnie planowaliśmy, wykorzystujemy wiedzę zdobytą do tej pory i przyspieszamy integrację podstawowej technologii 10X do innych części Windows i produktów w firmie. W rzeczywistości niektóre z nich już teraz znajdują odzwierciedlenie w rdzeniu Windows, w kompilacjach rozwojowych Windows Insider, na przykład nowa technologia kontenera aplikacji, którą integrujemy z produktami, takimi jak Microsoft Defender Application Guard, czy rozszerzone doświadczenie pisania głosem i zmodernizowana klawiatura dotykowa ze zoptymalizowanymi rozmiarami klawiszy, dźwiękami, kolorami i animacjami. Nasze zespoły nadal inwestują w obszary, gdzie technologia 10X pomoże odpowiedzieć na potrzeby naszych klientów, a także ewaluują doświadczenia technologii zarówno software'owej, jak i sprzętowej, które będą użyteczne dla naszych klientów w przyszłości.

Ta zmiana w myśleniu jest niesamowitym przykładem cenienia przez firmę nastawienia zorientowanego na wzrost w pracy oraz naszego skupienia na kliencie, który jest na pierwszym miejscu.

— John Cable, Vice President, Program Management, Windows Servicing and Delivery

Microsoft potwierdził więc oficjalnie to, o czym mówiły ostatnie plotki: Windows 10X nie zostanie wydany w 2021 roku i jako oddzielny wariant systemu nie jest priorytetem — a na pewno nie większym niż zwyczajny klient i jego potrzeby tu i teraz. Zamiast tego gigant będzie wdrażał opracowane dla niego technologie do podstawowej wersji Windows 10 i innych produktów. Wiele z nich skumuluje się najpewniej w kolejnej aktualizacji, Windows 10 21H2.

Nie znaczy to jednak od razu, że projekt został anulowany i na tę niestandardową wersję systemu postawiono krzyżyk. Sądzimy raczej, że Microsoft będzie dalej oceniał, czy w ogóle warto tworzyć osobny wariant, czy może lepiej zintegrować wszystko z Windows 10. Kwestia wydaje się otwarta i spodziewamy się, że jeszcze nie raz dane nam będzie do niej powrócić.