Microsoft usunął czapkę Mikołaja z VSCode. Nie można dogodzić wszystkim

Microsoft usunął czapkę Mikołaja z VSCode. Nie można dogodzić wszystkim

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/19/2019, 6:01 PM

Liczba odsłon: 2029

Microsoft już nie po raz pierwszy zgodził się usunąć element wizualny w Visual Studio, aby nie razić czyichś uczuć. Wcześniej w tym roku była to zielona czapka, która stanowi dla Chińczyków obraźliwy symbol. Emocje wzbudza też inna czapka, tym razem Mikołaja. Symbol ten w oderwaniu od tradycji religijnej stał się powszechny niemal na całym świecie, jednak niektórzy uważają, że Visual Studio Code nie jest odpowiednim miejscem, by nim epatować.

Żalił się w tej sprawie użytkownik darmowego środowiska programistycznego, Christian-Schiffer. Pisze on, że czapka Mikołaja w VSCode to wpychanie religii i dla niego rzecz bardzo obraźliwa. Twierdzi też, że święta Bożego Narodzenia kosztowały życie milionów Żydów przez wieki, a nawet abstrahując od tego, to forsowanie symboli religijnych w aktualizacjach produktu jest nieakceptowalne. Proszę, usuńcie to natychmiast i uczyńcie z tego główny priorytet. Dla mnie jest to prawie równie obraźliwe, co swastyka — żali się użytkownik. Powołuje się też na artykuł na stronie Sefaria, który wiąże święta z atakami na wyznawców judaizmu.

SANTA

Microsoft nie wdawał się w polemikę, ale nie zignorował tej uwagi. Niezależnie od tego, czy Christian-Schiffer trollował, czy pisał szczerze, gigant przystał na jego prośbę i zapowiedział usunięcie "kontrowersyjnego" elementu: Przepraszamy, że uraziliśmy uczucia twoje i innych. Usuniemy czapkę Mikołaja.

Są opinie, że oprogramowanie powinno być świeckie i wolne od światopoglądów, jednak dziś mało kto traktuje symbolikę bożonarodzeniową w kontekście religijnym. Święta mimo swoich sakralnych źródeł stały się powszechnie tradycją wręcz świecką, podtrzymywaną i podsycaną przez tych, którzy na tym najwięcej zarabiają. Czapka Mikołaja to bardziej symbol konsumpcjonizmu i Coca-Coli niż chrześcijańskiego świętego. Zarówno niewierzący, jak i ludzie innych wyznań chcą poczuć "magię świąt", a firmy im to umożliwiają. Czy porównanie niegroźnych elementów tej tradycji do swastyki (starożytnego symbolu solarnego i szczęścia) jest na miejscu? Cóż, najlepiej chyba to zignorować. Microsoft tego jednak nie zrobił.