Microsoft pozwoli instalować aplikacje UWP na Surface Duo z Androidem... Ale nie tak po prostu

Microsoft pozwoli instalować aplikacje UWP na Surface Duo z Androidem... Ale nie tak po prostu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/7/2019, 6:08 PM

Liczba odsłon: 1330

Wcześniej pisaliśmy o petycji deweloperów, którzy proszą Panosa Panaya i Satyę Nadellę o wypuszczenie Surface Duo z Windows 10X. Miałoby to przede wszystkim umożliwić im dotarcie z aplikacjami UWP na telefony, których od pogrzebania Lumii praktycznie już nie ma. Microsoft tymczasem mówi, że można publikować aplikacje UWP dla telefonów z Androidem... Tyle że droga ku temu nie jest tak prosta.

Marzenia wielu fanów Microsoftu o Surface Phone spełniły się, gdy gigant zapowiedział Surface Duo. Rzecz w tym, że będzie on działał pod kontrolą Androida, a nie Windows. Co prawda razem z Duo zapowiedziano też Surface Neo, który jest nieco większy i napędzany przez Windows 10X, tyle że nie posiada funkcji telefonu. Czy można pogodzić te dwa światy? O możliwym Surface Duo z Windows 10X na razie nic oficjalnie nie wiadomo, za to Microsoft tłumaczy, że wcale nie zatrzaskuje drzwi przed aplikacjami UWP.

Surface Duo - UWP

Informacja o dodaniu środowiska uruchomieniowego UWP do Androida zadowoliłaby programistów przynajmniej częściowo. Tak dobrze jednak nie ma. Zamiast tego Microsoft odsyła w linkach do platformy Xamarin w Visual Studio:

Mimo że Surface Duo będzie posiadał Android OS, z uwagi na koniec wsparcia Windows 10 Mobile możesz instalować aplikacje UWP na urządzeniach z Androidem. Daj nam znać, czy rozwialiśmy twoje wątpliwości.

Odpowiedź napisana na Twitterze @windowsdev została już usunięta, co chyba jednak nie znaczy, że Microsoft wycofuje się z tego stanowiska. Aplikacje UWP można oczywiście konwertować na platformie Xamarin i publikować w Google Play Store, ale deweloperom chodzi raczej o natywne wsparcie. W przypadku Surface Neo jest ono obecne, a system Windows 10X wspiera ponadto aplikacje Win32 (poprzez emulację). Z drugiej strony aplikacje UWP wcale nie są aż tak popularne, by tylko ze względu na nie tworzyć nową odmianę urządzenia mobilnego. To raczej Android może poszczycić się bazą aplikacji, której praktycznie niczego nie brakuje.

To, co faktycznie mogłoby zachęcić do Surface Duo z Windowsem, to właśnie obsługa wszystkich aplikacji Windows. Od niedawna aplikacje klasyczne mają odblokowane możliwości, które do tej pory były zarezerwowane dla UWP. Granice zostały więc zatarte i UWP nie jest już tak silną kartą, jak w czasach Windows 10 Mobile.