Microsoft Viva - nowa platforma dla pracowników oficjalnie zapowiedziana

Microsoft Viva - nowa platforma dla pracowników oficjalnie zapowiedziana

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/4/2021, 7:47 PM

Liczba odsłon: 5554

Zgodnie z zapowiedzią Microsoft poprowadził dziś cyfrowe wydarzenie Reimagine the Employee Experience, które zgodnie z nazwą poświęcone było transformacji doświadczenia pracownika. Padła na nim zapowiedź nowej usługi o nazwie Microsoft Viva. Jest to "platforma doświadczeń pracownika, która łączy komunikację, wiedzę, naukę, zasoby i wglądy". Ma ona na celu wspomaganie zaangażowania, uczenia się, dobrego samopoczucia i odkrywania wiedzy przez pracowników — bezpośrednio w toku pracy. Viva została zaprojektowana, by "pomagać w uczeniu się, wzrastaniu i rozkwitaniu", a jej nowe doświadczenia są zintegrowane z możliwościami współpracy i produktywności w Microsoft 365 i Microsoft Teams.

Braliśmy udział w największym eksperymencie pracy zdalnej, jaki widział świat, i wywarło to ogromny wpływ na doświadczenie pracowników. Każda organizacja będzie wymagać zunifikowanego doświadczenia od onboardingu, poprzez współpracę, po ustawiczną naukę i wzrost. Viva łączy wszystko, czego potrzebuje pracownik, aby odnosić sukces już od pierwszego dnia — w pojedynczym doświadczeniu zintegrowanym bezpośrednio z Teams.
— Satya Nadella, CEO Microsoft

Ogłoszenie nowej platformy wiąże się z ekonomicznymi i społecznymi trendami w miejscach pracy. Zwrotowi w kierunku coraz bardziej rozproszonemu i cyfrowemu środowisku pracy towarzyszy wzrost zapotrzebowania na rozwiązania, które wspierają kulturę korporacyjną, odkrywanie wiedzy, szkolenia w miejscu pracy i dobre samopoczucie pracowników. Jak oszacowali analitycy, roczne wydatki na kategorię Employee Experience Platforms (EXP) sięgają obecnie 300 miliardów dolarów. Obejmują one rozproszony rynek usług, infrastruktur i tysięcy narzędzi, z których wiele pozostaje nieodkrytych i niewykorzystanych przez pracowników, których firmy w nie zainwestowały.

Microsoft Viva opiera się na możliwościach Microsoft 365 i Microsoft Teams, aby zunifikować doświadczenia pracowników w czterech obszarach: zaangażowania, dobrego samopoczucia, uczenia się i wiedzy. Platforma składa się z modułów, a pierwszy ich zestaw został dziś zapowiedziany. Za ich pośrednictwem Viva będzie dostarczać zarówno wbudowane możliwości, jak też integracje ze strony ekosystemu partnerów oraz rozszerzenia, poprzez które klienci mogą integrować istniejące systemy doświadczenia pracownika i narzędzia. Moduły, o których mowa, to:

  • Viva Connections: zapewnia spersonalizowaną furtkę do cyfrowego miejsca pracy, gdzie pracownicy mogą uzyskać dostęp do wewnętrznej komunikacji i zasobów firmowych, takie jak zasady i benefity. Mogą też uczestniczyć w społecznościach, takich jak grupy z zasobami dla pracowników, a wszystko to w jednej, dającej się personalizować aplikacji wewnątrz Microsoft Teams. Aplikacja Connections będzie dostępna dla urządzeń desktopowych w publicznej wersji zapoznawczej w pierwszej połowie tego roku. Później zostanie też wydana aplikacja mobilna.
  • Viva Insights: aplikacja dająca osobom, menadżerom i liderom spersonalizowane i gotowe do dalszego działania wglądy, które pomagają rozkwitać każdemu w organizacji. Osobiste doświadczenia i wglądy, widoczne tylko dla pracownika, pomagają chronić czas na regularne przerwy, pracę w skupieniu i naukę, a także wzmacniają relacje z kolegami z pracy. Menadżerowie i liderzy mogą przeglądać trendy na poziomie zespołu i organizacji, a także rekomendacje, aby lepiej równoważyć produktywność i dobre samopoczucie. Wglądy są gromadzone i domyślnie anonimizowane, aby utrzymać prywatność osobistą. Na nowym pulpicie organizacje mogą łączyć feedback pracowników z LinkedIn z danymi o współpracy z Viva Insights, aby jeszcze trafniej identyfikować obszary, które sprawiają trudności zespołom, proaktywnie dostosowywać normy pracy i oceniać wpływ tych zmian z perspektywy czasu. Oprócz sygnałów i danych z aplikacji Microsoftu klienci będą mogli podłączyć dane z usług zewnętrznych, takich jak Zoom, Slack, Workday i SAP SuccessFactors. Aplikacja Viva Insights w Teams oraz nowy pulpit Glint i Viva Insights są już dostępne w publicznej wersji zapoznawczej.
  • Viva Learning: moduł ten ułatwia odkrywanie i dostępność szkoleń oraz możliwości rozwoju zawodowego w toku pracy. Gromadzi w jednym miejscu wszystkie zasoby edukacyjne dostępne w organizacji, w tym zawartość z LinkedIn Learning, Microsoft Learn, własnej biblioteki zawartości firmy i zawartość od zewnętrznych dostawców, takich jak Skillsoft, Coursera, Pluralsight i edX. Użytkownicy mogą odkrywać, udostępniać, przydzielać i śledzić szeroki wachlarz materiałów, począwszy od tradycyjnych kursów edukacyjnych, po zawartość microlearningową. Aplikacja Viva Learning jest już dostępna w publicznej wersji zapoznawczej. W tym roku Viva Learning zacznie też oferować integracje z wiodącymi systemami zarządzania nauczaniem, takimi jak Cornerstone OnDemand, Saba i SAP SuccessFactors.
  • Viva Topics: oferuje doświadczenie odkrywania wiedzy, które pomaga ludziom połączyć się z informacjami i ekspertami z całej firmy. Moduł korzysta z AI, by wnioskować na podstawie danych klienta Microsoft 365, oraz z możliwości integracji wiedzy z wielu zewnętrznych usług pokroju ServiceNow i Salesforce, aby automatycznie przenosić na pierwszy plan karty tematyczne z konwersacjami i dokumentami z Microsoft 365 i Teams. Kliknięcie karty otwiera stronę tematu z powiązanymi dokumentami, rozmowami, filmami i osobami. Viva Topics jest już ogólnodostępny jako dodatek do planów komercyjnych Microsoft 365.

Microsoft Viva może okazać się przełomowym rozwiązaniem w kategorii Employee Experience Platform między innymi dlatego, że skupia się w całości na potrzebach pracownika w miejscu pracy oraz pozwala firmom integrować rozproszone narzędzia i dostarczać je bezpośrednio w toku pracy. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie Microsoft Viva.