Microsoft Loop - nowa aplikacja do wspólnego planowania i tworzenia w Microsoft 365

Microsoft Loop - nowa aplikacja do wspólnego planowania i tworzenia w Microsoft 365

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/3/2021, 6:24 PM

Liczba odsłon: 4441

Wszystkim zapowiedziom dla Microsoft 365 z drugiej części Ignite 2021 towarzyszy idea transformacji pracy hybrydowej. 18 ostatnich miesięcy to czas znaczących zmian w funkcjonowaniu nie tylko osób, ale też firm. Microsoft błyskawicznie zaczął odpowiadać na nowe potrzeby w dobie pandemii, a do jego aplikacji dalej napływają nowe funkcje.

Wiele z tych nowości do bezpośrednia odpowiedź na warunki pandemii, jak choćby te wymuszające społeczną izolację, jednak nawet po jej ustaniu będą wciąż pomocne. Przede wszystkim dlatego, że w warunkach pandemii potrzeby istniejące od dawna zostały z dużą mocą zasygnalizowane, a twórcy oprogramowania otrzymali poważną motywację, by wdrażać je możliwie jak najszybciej. Nowe rozwiązania będą zdawać egzamin również po całkowitym ustaniu pandemii, kiedy wielu ludzi nadal będzie realizować koncepcję "hybrydowego miejsca pracy". Ta koncepcja stale ewoluuje, a wraz z nią — również aplikacje pakietu Microsoft 365. W toku tej ewolucji powstał Microsoft Loop.

Microsoft Loop to nowa aplikacja w portfolio Microsoft 365, która łączy potężne i elastyczne kanwy z przenośnymi komponentami, które przepływają swobodnie i pozostają w synchronizacji pomiędzy aplikacjami. Pozwala to myśleć, planować i tworzyć wspólnie. Microsoft Loop składa się z trzech elementów:

  • Składniki Loop (Loop components): ewolucja składników Fluid — atomowe jednostki produktywności, które pomagają współpracować i kończyć zadania w przepływie pracy użytkownika — na czacie, w e-mailach, w dokumentach lub na stronie Loop. Komponentami mogą być listy, zadania czy nawet możliwości sprzedażowe z Dynamics 365. Jako że pozostają w synchronizacji niezależnie od miejsca rezydowania, użytkownik wraz z zespołem pracują zawsze na najnowszych informacjach.
  • Strony Loop (Loop pages): elastyczne kanwy, na których można organizować składniki i wciągać inne przydatne elementy, jak pliki, linki i dane. Strony są zoptymalizowane do wspólnego myślenia i wykonywania zadań. Mogą zacząć się jako niewielkie i rosnąć, dopasowując się do rozmiarów idei i projektów.
  • Przestrzenie robocze Loop (Loop workspaces): współdzielone przestrzenie pozwalające użytkownikowi i jego zespołowi przeglądać i grupować wszystko, co istotne dla projektu. Ułatwiają nadrabianie zaległości wobec rzeczy, nad którymi wszyscy pracują, reagowanie na pomysły innych lub śledzenie postępów w realizacji wspólnych celów. Zespoły mogą współpracować synchronicznie lub asynchronicznie, gdy tylko pojawi się natchnienie.

Jak zostało wspomniane, Microsoft Loop jest kolejnym krokiem w ewolucji Microsoft Fluid Framewok — zapowiedzianego w 2019 roku nowego sposobu pracy z dokumentami Office, o którym pisaliśmy już kilka razy. Składniki Microsoft Loop zaczną być udostępniane w tym miesiącu dla aplikacji Microsoft 365, takich jak Teams, Outlook i OneNote. W kolejnych miesiącach powinniśmy spodziewać się dalszych komunikatów.