Microsoft Edge Secure Network: darmowy VPN zintegrowany z przeglądarką

Microsoft Edge Secure Network: darmowy VPN zintegrowany z przeglądarką

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 4/28/2022, 2:42 PM

Liczba odsłon: 3336

Użytkownicy większości przeglądarek mogą jedynie pozazdrościć użytkownikom Opery, która ma wbudowany, darmowy VPN. Wkrótce jednak coś podobnego otrzyma Microsoft Edge. Funkcjonalność nosi nazwę "Microsoft Edge Secure Network" i jest usługą przypominającą komercyjne VPN-y, z tym że jest darmowa i głęboko zintegrowana z przeglądarką.

Microsoft wydaje się już gotowy do implementacji usługi "Bezpiecznej Sieci". VPN napędzany będzie przez Cloudflare. Firma zapewnia, że permanentnie usuwa zgromadzone dane diagnostyczne i pomocnicze co 25 godzin. Niektóre z funkcji Microsoft Edge Secure Network Service to:

 • Szyfrowanie połączenia: Dane są przekierowywane z Edge poprzez szyfrowany tunel, aby stworzyć bezpieczne połączenie, nawet jeśli korzystamy z niezabezpieczonego URL zaczynającego się od HTTP. Utrudnia to hakerom dostęp do danych przeglądania w publicznej sieci Wi-Fi.
 • Zapobieganie śledzeniu w Internecie: Dzięki szyfrowaniu ruchu sieciowego bezpośrednio w Microsoft Edge dostawca internetu (ISP) nie jest w stanie gromadzić danych przeglądania, takich jak szczegóły o odwiedzanych przez nas stronach.
 • Ukrywanie lokalizacji: Różne podmioty w Internecie mogą wykorzystać naszą lokalizację i adres IP do profilowania i wysyłania ukierunkowanych reklam. Microsoft Edge Secure Network umożliwia przeglądanie przy użyciu wirtualnego adresu IP, który maskuje rzeczywisty adres IP i zastępuje geolokalizację podobnym adresem regionalnym, aby utrudnić śledzenie użytkownika przez tzw. trackery.
 • Darmowe użycie: Microsoft Edge Secure Network zapewnia 1 GB darmowego transferu miesięcznie, uzyskiwanego po zalogowaniu na konto Microsoft.
 • Microsoft Edge Secure Network - menu Microsoft Edge Secure Network - menu

Funkcjonalność nie jest jeszcze dostępna dla użytkowników końcowych, ale Microsoft już teraz podaje, jak ją uruchomić:

 • W menu "Ustawienia i nie tylko" ("...") należy kliknąć przycisk "Secure Network" oznaczony kłódką.
 • Microsoft Edge Secure Network - jak włączyć VPN?

 • Jeśli nie jesteśmy zalogowani na konto Microsoft (Microsoft Account), zostaniemy o to poproszeni.
 • Ikona kłódki pojawi się w ramce przeglądarki. Oznacza to, że VPN jest włączony.
 • Funkcja wyłączy się automatycznie wraz z zamknięciem Edge. Aby użyć jej w następnej sesji, musimy znów ją włączyć.
 • Microsoft Edge Secure Network - ikona

Microsoft Edge Secure Network jest oferowany w partnerstwie z Cloudflare. Cloudflare zobowiązuje się do zachowania prywatności i gromadzi ograniczoną ilość danych diagnostycznych i pomocniczych, działając jako podprocesor danych Microsoftu w celu świadczenia usług. Cloudflare trwale usuwa zebrane dane diagnostyczne i pomocnicze co 25 godzin — wyjaśnia Microsoft.

Co się zaś tyczy limitu danych, to rzeczywiście nie jest on duży. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie można go powiększyć np. odpłatnie lub za punkty Microsoft Rewards. Prawdopodobnie rozwiązaniem będzie przelogowanie się na inne konto Microsoft. Jest to pewien minus w porównaniu z VPN-em dostępnym na pokładzie Opery, jednak sama funkcja i tak wydaje się świetna. Zawsze lepsze to niż nic!

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia