Komercyjna ochrona danych - dla kogo? To był tydzień z Microsoft 304

Komercyjna ochrona danych - dla kogo? To był tydzień z Microsoft 304

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/17/2024, 5:10 PM

Liczba odsłon: 756

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym, 304 już wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak aktualizacje Windows z tego tygodnia, data i miejsce konferencji BUILD 2024, polecenie sudo w starszych wersjach Windowsa, komercyjna ochrona danych Copilota oraz nadchodzący webinar. Miłej lektury!

Aktualizacje Windows w tym tygodniu

  • Aktualizacje zabezpieczeń Windows 10 w lutowym Patch Tuesday: Windows 10 w wersjach 22H2, 21H2, 1809, 1607 i 1507 otrzymał aktualizacje zabezpieczeń i poprawki błędów.
  • Aktualizacje zabezpieczeń Windows 11 w lutowym Patch Tuesday: Windows 11 w wersjach 23H2, 22H2 i 21H2 otrzymał aktualizacje zabezpieczeń i poprawki błędów.
  • Windows 11 build 26058 w Canary i Dev Channel: Windows 11 Insider Preview otrzymał w tym tygodniu aktualizację w kanałach Dev i Canary. Ponownie lista zamian i numer bazowej kompilacji (26058) są takie same dla obu kanałów. Wydanie jest dostępne poprzez Windows Update i jako obraz ISO. Wśród nowości znajdują się ulepszenia ułatwień dostępu, tablicy widżetów, ekranu blokady, rozpoznawania mowy, menu kontekstowego Eksploratora plików i wiersza poleceń.
  • Windows 10 22H2 build 19045.4116 w Release Preview Channel: Windows 10 22H2 (2022 Update) to już ostatnia duża wersja Dziesiątki, która będzie aktualizowana do końca cyklu życia systemu w 2025 roku. W tym tygodniu otrzymała ona aktualizację w Release Preview Channel. Zawartość stanowią ulepszenia poprawki niezwiązane z bezpieczeństwem, które do wydania publicznego powinny dotrzeć w 4. tygodniu lutego.
  • Windows 11 23H2 i 22H2 build 22631.3227 i 22621.3227 w Release Preview Channel: Insiderzy mogą testować kompilację Release Preview przed wydaniem zmian w publicznej aktualizacji "C" przewidzianej na 4. tydzień lutego. Oprócz poprawek niezwiązanych z bezpieczeństwem ukazała się paczka nowości "February Windows Configuration Update", która wprowadza do systemu nowe funkcje.
  • Windows 11 build 22635.3209 w Beta Channel: Wydanie to wprowadza do wersji 23H2 błyskawiczny dostęp do zdjęć i zrzutów ekranu z Androida i zestaw poprawek błędów niezwiązanych z bezpieczeństwem.

Microsoft Build 2024 - znamy już oficjalną datę i miejsce

Microsoft BUILD odbywał się regularnie od 2011 roku, a od 2017 roku praktycznie zawsze w maju. W latach 2020-2022 z powodu pandemii COVID-19 był to event cyfrowy, transmitowany online. Do tradycyjnej formy fizycznego wydarzenia (ale nadal z transmisją) Microsoft powrócił w 2023 roku i najwyraźniej tak już pozostanie. Według oficjalnej zapowiedzi BUILD 2024 odbędzie się bowiem w Seattle, w dniach 21-23 maja.

Microsoft Build 2024 - data

Co zaś się tyczy samej tematyki BUILD 2024, to nie ma tu zaskoczenia. Microsoft wspomina o AI i Copilotach, czyli de facto tematach numer jeden od ostatniego roku. Spodziewać się jednak możemy znaczniej więcej, wliczając w to AI PC, innowacje w Windows 11/12, Microsoft 365 i nie tylko. BUILD uchodzi bowiem za konferencję deweloperską, ale jego tematyka jest dość wszechstronna.

Polecenie sudo działa na Windows 10 i 7, ale nie Server

Sudo dla Windows to nowy, ale znany z Linuksa i macOS sposób na podniesienie uprawnień procesów w Wierszu polecenia. Jego obsługa została oficjalnie dodana do Windows 11 Insider Preview w buildzie 26052 wydanym w kanałach Canary i Dev w zeszłym tygodniu. A co z pozostałymi systemami?

Microsoft wyjaśnił, że ustawienie włączania Sudo może być niepoprawnie pokazywane w buildach Windows Server Insider Preview – ta funkcja nie będzie dostępna w Windows Server, a ustawienie zostanie wyłączone w następnym buildzie Windows Server Insider Preview. Użytkownikom udało się już z kolei uruchomić polecenie na Windows 10 i Windows 7.

Komercyjna ochrona danych Copilota szerzej dostępna

Od przejścia Copilota do ogólnej dostępności w grudniu został on przyjęty przez pracowników, nauczycieli i wykładowców oraz – od niedawna – studentów wyższych uczelni. Dzięki komercyjnej ochronie danych codzienne korzystanie z asystenta AI zapewnia spokój ducha, że informacje nie wydostaną się na zewnątrz.

Microsoft poinformował, że następna fala dostępności komercyjnej ochrony danych w usłudze Copilot dla Microsoft 365 nadejdzie pod koniec lutego. Wówczas użytkownicy następujących licencji będą mogli korzystać z tej ochrony bez dodatkowych opłat, gdy są zalogowani na służbowych lub edukacyjnych kontach Entra ID (dawniej Azure AD):

Dostępność przewidziano na końcówkę lutego. Microsoft wyjaśnił też, że ostatecznie planuje zapewnić komercyjną ochronę danych wszystkim użytkownikom Entra ID.

Zapraszamy na darmowy webinar: Czym jest Copilot dla Microsoft 365 i jak pomoże Twojej organizacji?

Copilot dla Microsoft 365 to asystent AI, który zmienia zasady gry w korzystaniu z aplikacji biurowych, dlatego przygotowaliśmy serię webinarów poświęconą właśnie temu zagadnieniu! W trakcie najbliższego webinaru nasz ekspert z obszaru Modern Work, Paweł Czarnecki, wyjaśni, czym w ogóle jest Copilot, oraz pokaże, jak w praktyce ułatwia on korzystanie z aplikacji pakietu Microsoft 365.

Zapraszamy na darmowy webinar: Czym jest Copilot dla Microsoft 365 i jak pomoże Twojej organizacji

Pod koniec webinaru odpowiemy na Wasze pytania podczas sesji Q&A. Termin wydarzenia to 27.02.204 o godz. 10:00. Niezależnie od tego, czy jesteś z AI za pan brat, czy dopiero stawiasz w tym obszarze pierwsze kroki, na tym webinarze znajdziesz coś dla siebie! Zarejestruj się 👉 tutaj!

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, Windows 12, sztuczną inteligencją, Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Planner i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia