Jedno kliknięcie, by Narrator zaczął czytać od tego momentu. Nowa funkcja w Windows 10 20H1

Jedno kliknięcie, by Narrator zaczął czytać od tego momentu. Nowa funkcja w Windows 10 20H1

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/24/2019, 11:56 PM

Liczba odsłon: 3012

Na nic się zdały ostrzeżenia, by nie pobierać kompilacji 19847 "przypadkowo" udostępnionej wszystkim Insiderom. Nie została ona przetestowana przez Microsoft i może być niestabilna, aczkolwiek jej instalacja na maszynie wirtualnej niczym nie grozi. Okazuje się, że build ten zawiera już co najmniej kilka ciekawych nowości. O pierwszej - czyli o nowym menu Start bez kafelków - już wcześniej pisaliśmy. Kolejna nowość to teoretycznie ułatwienie dostępu, jednak coś czujemy, że będą po nią masowo sięgać również osoby niemające problemów ze wzrokiem.

Funkcję tę odkryli użytkownicy Reddita, a w angielskiej wersji językowej nosi ona nazwę Read from mouse pointer click, co można przetłumaczyć jako "Czytaj od kliknięcia wskaźnikiem myszy". Normalnie jest ona osadzona w narzędziu Lupa, gdzie należy kliknąć ikonę wskaźnika myszy, a następnie kliknąć słowo w tekście. Narrator zacznie wówczas czytać od tego momentu. Najlepsze jednak jest to, że nie trzeba wcale włączać okienka Lupy, jeśli z niej na co dzień nie korzystamy. Funkcja działa też po wykonaniu skrótu Ctrl + Alt + lewy przycisk myszy, co jest niesamowitym udogodnieniem. Na chwilę obecną funkcja współpracuje jedynie ze starym Edge, ale spodziewamy się, że ograniczenie to zostanie zdjęte. Jak to wygląda w praktyce, można obejrzeć na poniższym wideo.

Pozostajemy w temacie ułatwień dostępu, które z każdą kolejną aktualizacją Windows 10 stają się coraz lepsze. W kompilacji 19847 zaszła jeszcze jedna zmiana - kursor tekstowy posiada teraz swoją własną stronę w Ustawieniach > Ułatwienia dostępu. Jest ona zbliżona do nowych ustawień wskaźnika myszy w Windows 10 19H1, które pozwalają m.in. łatwo zmienić jego kolor. Jeśli chodzi o kursor tekstowy, możemy tu go szybko włączyć/wyłączyć, a także zmienić jego rozmiar, grubość i kolor.

Reklama

Jako że kursor tekstowy jest prostą, migającą kreską, może on być słabo widoczny dla osób mających problemy ze wzrokiem. W kompilacji 19847 dodano więc jeszcze jedną zmianę - jest nią wskaźnik kursora, którego rozmiar i kolor możemy zmieniać. Wskaźnik ten to dodatkowe dwie poziome kreski, które przypominają znak [, wyraźnie zaznaczający swoją pozycję w tekście. Być może kompilacja ta zawiera jeszcze więcej proszących się o odkrycie zmian! Jeżeli takie się znajdą, na pewno o nich u nas przeczytacie.