Jak zakończyć procesy, które blokują usunięcie lub modyfikację pliku? File Locksmith w PowerToys

Jak zakończyć procesy, które blokują usunięcie lub modyfikację pliku? File Locksmith w PowerToys

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/3/2022, 6:30 PM

Liczba odsłon: 2010

Nieco ponad miesiąc temu Microsoft pokazał prototyp nowej funkcji PowerToys, która pomoże łatwo namierzyć proces, który blokuje usunięcie lub modyfikację pliku czy folderu, a następnie go wyłączyć. Nosi ona nazwę File Locksmith i jest już dostępna w aktualizacji PowerToys 0.64.0. Jak to działa?

Znacie ten ból, kiedy chcecie usunąć jakiś plik, ale Windows krzyczy, że jest używa go jakiś bliżej nieznany program? Niestety, nie można tego zignorować i trzeba namierzyć taki proces albo poczekać i spróbować później. Nie zawsze jest to łatwe, ale teraz z pomocą przychodzi nam narzędzie File Locksmith w ramach Microsoft PowerToys.

File Locksmith

Zgodnie z zapowiedzią narzędzie pozwala zobaczyć, jaki proces (bądź jakie procesy) używają określonego pliku albo folderu, przez co system Windows nie zezwala na jego modyfikację ani usunięcie. File Locksmith jest rozszerzeniem powłoki Windows, które możemy aktywować, klikając jeden lub więcej zaznaczonych plików prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję "Co używa tego pliku?" ("What's using this file?") w menu kontekstowym. Kiedy zaznaczymy folder, przeskanowane zostaną wszystkie znajdujące się w nim pliki i podkatalogi.

File Locksmith

Procesy uruchomione przez innych użytkowników nie mogą być zakończone, chyba że klikniemy przycisk "Uruchom ponownie jako administrator" ("Restart as administrator") w prawym górnym rogu. Po przeskanowaniu możemy zakończyć blokujące procesy, klikając "Zakończ zadanie" ("End task") obok ich nazw. File Locksmith automatycznie usunie zakończone procesy z listy. Widok można też odświeżyć ręcznie, klikając "Odśwież" ("Refresh").

Aktualną wersję PowerToys można pobrać bezpłatnie z GitHub i Microsoft Store.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia