GitHub Copilot: sztuczna inteligencja pomoże w pisaniu kodu

GitHub Copilot: sztuczna inteligencja pomoże w pisaniu kodu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/21/2022, 8:14 PM

Liczba odsłon: 3909

GitHub ogłosił ogólną dostępność GitHub Copilot, sztucznej inteligencji towarzyszącej programistom, która sugeruje kod w edytorze. Funkcjonalność jest oferowana w formie płatnej subskrypcji, niemniej jednak jest darmowa dla zweryfikowanych uczniów/studentów i osób utrzymujących popularne projekty Open Source.

Do tej pory sztuczna inteligencja służyła co najwyżej do poprawiania kodu, zostawiając proces rozwijania oprogramowania niemal w całości po stronie ludzkiego dewelopera (wyjątki stanowią implementacje AI, które potrafią samodzielnie pisać prosty kod lub tłumaczyć język naturalny na język programowania). Zmienia się to za sprawą GitHub Copilot, ogólnodostępnej już usługi dla indywidualnych deweloperów.

Dzięki GitHub Copilot, po raz pierwszy w historii software'u, AI może być na szeroką skalę zaprzęgnięta przez deweloperów do pisania i uzupełniania kodu. Podobnie jak w przypadku rozwoju kompilatorów i open source, wierzymy, że kodowanie z asystującą AI fundamentalnie zmieni naturę rozwoju oprogramowania, dając deweloperom nowe narzędzie do łatwiejszego i szybszego pisania kodu, aby mogli być szczęśliwsi w swoim życiu.

Specjalnie zaprojektowaliśmy GitHub Copilot jako rozszerzenie edytora, by upewnić się, że nic nie stoi na przeszkodzie temu, co robisz. GitHub Copilot destyluje kolektywną wiedzę światowych deweloperów w rozszerzeniu edytora, które sugeruje kod w czasie rzeczywistym, by pomóc ci pozostać skupionym na tym, co najważniejsze: na budowaniu świetnego oprogramowania.

Kiedy piszesz kod lub komentarze, GitHub Copilot sugeruje następną linijkę kodu. Nie jest to jednak tylko jedno słowo lub linijka kodu. GitHub Copilot może podpowiadać kompletne metody, boilerplate code, testy całych jednostek, a nawet złożone algorytmy.

— Thomas Dohmke, CEO GitHub

Podpowiedzi oferowane przez sztuczną inteligencje są adekwatne do kontekstu projektu i konwencji stylistycznych. Dostarczane są w różnych opcjach do wyboru — zaakceptowania, odrzucenia lub edytowania. Deweloperzy mogą użyć preferowanego środowiska, w tym Neovim, JetBrains IDEs, Visual Studio i Visual Studio Code. GitHub Copilot wspiera eksploracje nieznanych terenów: kodowanie w nowych językach i wypróbowywanie nowych rzeczy, gdzie rozszerzenie sugeruje składnię i kod w dziesiątkach języków.

Dowiedz się więcej na stronie https://github.com/features/copilot/.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia