Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft zajmiemy się tematami Windows 365 Frontline, gestów myszy w Edge, rzekomej kradzieży danych klientów Microsoftu, ostatniej aktualizacji Firefoksa na Windows 7 i 8, blokowania złośliwych powiadomień w Edge oraz różnic między Windows 10 i Windows 11. Zapraszamy do lektury!
Windows 365 Frontline już ogólnodostępny
Po przeszło 2 miesiącach od zapowiedzi Windows 365 Frontline wszedł w etap ogólnej dostępności. Edycję tę wyróżnia to, że jest dedykowana pracownikom zmianowym oraz pracującym w niepełnym wymiarze godzin. Mogą oni łatwo i za przystępną cenę uzyskiwać dostęp do swoich spersonalizowanych, bezpiecznych Cloud PCs z dowolnego miejsca i urządzenia.
Windows 365 Frontline to pierwsze rozwiązanie wykorzystujące Windows, które zaprojektowano dla potrzeb pracowników zmianowych i niepełnoetatowych. Pecety w chmurze zapewniają pracownikom dostęp do ich spersonalizowanych aplikacji Windows, ustawień i danych, wspomagając ich wydajność, a także uniezależniając ich od pracy na konkretnym urządzeniu.
Gesty myszy testowane w Microsoft Edge
Ponad miesiąc temu do Edge trafiła obsługa gestów, choć początkowo mocno ukryta. Można było odblokować, uruchamiając przeglądarkę ze specjalnym parametrem. Wygląda na to, że funkcja weszła w kolejny etap dostępności. Teraz można ją już włączyć w edytorze flag — bez grzebania we właściwościach skrótu.
Na stronie ustawień możesz skonfigurować 16 gestów, np. w lewo, w prawo, w dół, w górę, w górę, potem w lewo, w prawo, potem w lewo itd., wybierając dla nich akcje, np. odśwież, przejdź do lewej karty, przewiń w dół, zamknij kartę, zamknij inne karty, zatrzymaj ładowanie i wiele innych. Możesz także zresetować wszystkie gesty do ich ustawień domyślnych. Na stronie znajdują się też opcje pokazywania ścieżki myszy i wskazówek.
Microsoft zaprzecza kradzieży danych 30 mln użytkowników
Microsoft zaprzecza twierdzeniom rosyjskiej grupy hakerskiej, która jakoby uzyskała dostęp do serwerów firmy i wykradła dane osobowe 30 milionów klientów. Incydent ten miał być pokłosiem ataków DDoS, których ofiarą padły usługi online Microsoft w zeszłym miesiącu.
Przypomnijmy, że na skutek ataków DDoS (Distributed Denial-of-Service) w czerwcu dostęp do niektórych usług online był przez kilka godzin niemożliwy. Microsoft potwierdził, iż atak był wyrafinowany, jednak nie znalazł dowodów na to, że przestępcy uzyskali dostęp lub przejęli dane klientów. Innego zdania jest rosyjska grupa hakerska Anonymous Sudan, która wystawiła na sprzedaż dane rzekomo pozyskane wskutek tych ataków.
Firefox 115 - ostatnia wersja wspierana na Windows 7 i 8
Mozilla wypuściła aktualizację przeglądarki Firefox 115.0. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią jest to ostatnia wersja dostępna dla systemów Windows 7 i Windows 8. Użytkownicy na Windows 7 i Windows 8 będą automatycznie migrowani do wersji ESR 115 przeglądarki Firefox, dzięki czemu będą nadal otrzymywać ważne aktualizacje zabezpieczeń — pisze wydawca.
Edge blokuje teraz złośliwe powiadomienia
Powiadomienia od witryn w przeglądarce mogą być świetnym sposobem, aby być na bieżąco z treściami. Mogą one jednak być używane do rozpowszechniania spamu, a nawet kierować do złośliwego oprogramowania czy stron phishingowych. Microsoft postanowił z tym zawalczyć. Firma wprowadziła zmiany do przeglądarki Edge, które pozwolą uniknąć tego typu wiadomości.
Microsoft Edge blokuje teraz monity z nieznanych stron, aby chronić użytkowników przed agresywnymi, nieuczciwymi i fałszywymi reklamami. Analizy wykazały, że najbardziej wprowadzające w błąd powiadomienia pochodzą od nieznanych witryn. W przypadku Microsoft Edge 113 i kolejnych wersji pierwsza prośba o zezwolenie na powiadomienia jest pokazywana "cicho", z bardziej subtelną wiadomością na pasku adresu — jeżeli powiadomienie wysyła nieznana strona. Microsoft odnotował znaczący spadek zgłoszeń problemów z powiadomieniami po wprowadzeniu tej zmiany.
Windows 10 czy Windows 11? Który system wybrać?
Jeśli rozważasz uaktualnienie do systemu Windows 11, to warto, abyś się zapoznał/a ze zmianami, które zaszły w najnowszym systemie operacyjnym od czasu Windows 10. Tych zmian jest naprawdę sporo! Obejmują one między innymi design i nowy wygląd, bezpieczeństwo systemu, nowe funkcje Windowsa 11, minimalne wymagania systemowe i wydajność. Najważniejsze różnice i zmiany zebraliśmy w artykule:
Windows 10 czy 11?
Poznaj 5 różnic i dowiedz się, który wybrać
I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie.
Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft 365, OneDrive, SharePoint, Windows, Outlook, Planner, Teams i nie tylko. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!