Fall Creators Update dotarł do Insiderów z pierścienia Release Preview

Fall Creators Update dotarł do Insiderów z pierścienia Release Preview

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/10/2017, 10:27 PM

Liczba odsłon: 3239

Dziś rano informowaliśmy, że kompilacja 16299.15 została oficjalnie potwierdzona jako wersja RTM systemu Windows 10 Fall Creators Update. Kompilację po raz pierwszy oddano do użytku 3 października tego roku - początkowo Insiderom z pierścienia szybkich aktualizacji (Fast Ring). Do pierścienia wolnych aktualizacji (Slow Ring) dotarła dwa dni później. Dziś z kolei znalazła się w pierścieniu wersji zapoznawczej (Release Preview), czyli ostatnim z pierścieni Insider dzielących ją przed wydaniem publicznym, które nastąpi dokładnie za tydzień.

Windows 10 RTM build 16299.15

Kiedy piszemy o kompilacjach rozwojowych Windows 10, najczęściej padają nazwy takie jak Fast Ring czy Slow Ring. Ich charakterystyka jest raczej dobrze znana i wiemy, co je odróżnia od stabilnego (publicznego) wydania systemu. Dziś, jako że kompilacja RTM dotarła do pierścienia nieco mniej znanego, warto w ogóle przypomnieć, czym jest ów Release Preview lub - po polsku - pierścień wersji zapoznawczej. Warto tu zacytować wyjaśnienie Microsoftu: "Jeśli chcesz nadal korzystać z bieżącej wersji publicznej systemu Windows 10, ale także uzyskać wcześniejszy dostęp do aktualizacji, aplikacji i sterowników bez ryzyka związanego z przejściem do gałęzi rozwojowej, najlepszym wyborem będzie pierścień wersji zapoznawczej. Pierścień wersji zapoznawczej jest widoczny tylko wtedy, gdy Twoja wersja kompilacji systemu Windows jest identyczna jak bieżąca gałąź produkcyjna. Najprostszym sposobem przejścia z gałęzi rozwojowej do bieżącej gałęzi produkcyjnej jest ponowne zainstalowanie systemu Windows przy użyciu Narzędzia do tworzenia nośników (zobacz instrukcje dotyczące pobierania systemu Windows 10)". Mówiąc wprost, pierścień wersji zapoznawczej używany jest podczas "zmiany kompilacji głównej dla kamienia milowego wersji, a następnie [wydawana jest] seria kolejnych kompilacji serwisowych do momentu osiągnięcia następnego kamienia milowego wersji".

O dostępności kompilacji 16299.15 w Release Preview poinformowała dziś Dona Sarkar. W dość krótkiej aktualizacji posta szefowa programu Windows Insider dodała, że jest to część ostatnich przygotowań przed wydaniem Fall Creators Update planowanym na 17 października tego roku. Warto też dodać, że nie wszyscy Insiderzy w pierścieniu wersji zapoznawczej ujrzą nową kompilację w Windows Update już dzisiaj. Wydanie będzie udostępniane falami i ostatecznie może stać się dostępne nawet za kilka dni, dlatego warto zachować cierpliwość.