Edge Phoenix, czyli nowy projekt UI przeglądarki Microsoftu

Edge Phoenix, czyli nowy projekt UI przeglądarki Microsoftu

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 1/26/2023, 8:20 PM

Liczba odsłon: 1376

Wiemy już, że Microsoft testuje nową funkcjonalność podzielonego okna przeglądarki ("Microsoft Edge Split Screen"), którą Insiderzy mogą już włączyć za pomocą edytora flag. Okazuje się, że podział okna na pół jest częścią szerzej zakrojonych wysiłków, które mają na celu dalsze modernizacje interfejsu Edge.

Project Phoenix to wewnętrzny kryptonim, pod którym Microsoft pracuje nad przeobrażeniem swojej przeglądarki. Jednym z jego celów jest wyróżnienie Microsoft Edge na tle rywali dzięki świeżemu UI, spójnemu z resztą systemu Windows 11, unikalnym funkcjom produktywnym i głębszej integracji z Windows. Po raz pierwszy zasygnalizowany przez użytkownika WalkingCat, Edge Phoenix został przedstawiony jako 'wyobrażona' wersja Edge, wyglądająca na wewnętrzny koncept wideo działu MS User Research z nowymi UI/funkcjami. To projekt to wewnętrznego zbierania feedbacku w celu wyznaczania kierunków/priorytetów rozwoju. 'Split Screen' był najprawdopodobniej funkcją Phoeniksa — czytamy w tweecie.

WindowsCentral donosi też o pracach nad funkcjonalnością Tab Activity Center, która będzie dostarczać wglądy i analizę korzystania z przeglądarki w miarę upływu czasu. Phoenix skupia się też na lepszej integracji z Windows, a niektóre z pomysłów dotyczą traktowania Edge jako menedżera haseł oraz jego konfiguracji wraz z systemem w procesie OOBE.

Na razie nie wiadomo, które z funkcji obmyślanych w ramach projektu Phoenix trafią do użytkowników Edge. Najbardziej prawdopodobny jest wspomniany Split-Screen, choć zapewne na nim się nie skończy!