DirectAccess zostanie usunięty z Windows. Zalecana migracja do Always On VPN

DirectAccess zostanie usunięty z Windows. Zalecana migracja do Always On VPN

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/12/2024, 12:30 PM

Liczba odsłon: 279

Microsoft ogłosił wycofanie i zapowiedział usunięcie z systemu Windows już drugiej (po NTLM) funkcji związanej z siecią. Chodzi o DirectAccess, który został wprowadzony w Windows 7 i Windows Server 2008 R2 jako nowa metoda łączenia się klientów z sieciami korporacyjnymi bez potrzeby instalowania VPN. W międzyczasie zdążyła się pojawić lepsza alternatywa.

DirectAccess jest wycofany [deprecated] i zostanie usunięty [removed] w przyszłym wydaniu systemu Windows. Zalecamy migrację z DirectAccess do Always On VPN – czytamy na stronie wycofanych funkcji w kliencie Windows. Szczegóły tej migracji zostały opisane w dokumentacji na portalu Microsoft Learn. Dowiadujemy się m.in., że w poprzednich wersjach architektury VPN w Windows ograniczenia platformy utrudniały dostarczenie krytycznej funkcjonalności, która mogłaby zastąpić DirectAccess, np. automatycznego inicjowania połączeń przed zalogowaniem użytkowników. Always On VPN pokonał te ograniczenia lub rozszerzył funkcjonalność VPN ponad możliwości DirectAccess.

Always On VPN pozwala:

  • Tworzyć zaawansowane scenariusze, integrując systemy operacyjne Windows z zewnętrznymi rozwiązaniami.
  • Utrzymywać bezpieczeństwo sieci, ograniczając połączenie według typów ruchu, aplikacji i metod uwierzytelniania.
  • Skonfigurować automatyczne wyzwalanie połączeń uwierzytelnianych przez użytkownika i urządzenie.
  • Skonfigurować ustawienia VPN ze standardowym profilem XML (ProfileXML) zdefiniowanym przez standardowy szablon konfiguracji. Możesz wdrażać i zarządzać ustawieniami VPN za pomocą PowerShell, Microsoft Endpoint Configuration Manager, Intune, Windows Configuration Designer i zewnętrznych narzędzi MDM.

Always On VPN integruje się z Windows Information Protection (WIP), Windows Hello for Business, dostępem warunkowym Microsoft Azure, wieloskładnikowym uwierzytelnianiem Microsoft Entra oraz zewnętrznymi pluginami VPN. Platforma obsługuje też długą listę funkcji bezpieczeństwa, łączeniowych i sieciowych.

Źródło: https://learn.microsoft.com/en-us/windows/whats-new/deprecated-features

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia