Copilot Pro już w Polsce. Co warto wiedzieć? To był tydzień z Microsoft 308

Copilot Pro już w Polsce. Co warto wiedzieć? To był tydzień z Microsoft 308

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/15/2024, 6:00 PM

Liczba odsłon: 1443

Wracamy z kolejnym podsumowaniem najważniejszych i najciekawszych newsów z ostatnich 7 dni. W dzisiejszym wydaniu To był tydzień z Microsoft omawiamy takie tematy, jak aktualizacje Windows w tym tygodniu, GPT4-Turbo w Microsoft Copilot, koniec aktualizacji Windows 10 21H2, dostępność Copilot Pro w Polsce, uzyskanie zgodności Windows 10 i 11 z Aktem o rynkach cyfrowych oraz bezpłatne warsztaty Copilot Studio in a Day. Miłej lektury!

Aktualizacje Windows w tym tygodniu

GPT4-Turbo dostępny w Microsoft Copilot za darmo

Najbardziej podstawowa, dostępna za darmo wersja Copilota, czyli Microsoft Copilot (dawniej Bing Chat) przechodzi na jeszcze potężniejszą i wydajniejszą wersję modelu językowego (LLM). Już od wielu miesięcy oferował on GPT-4 (podczas gdy np. ChatGPT daje do niego dostęp jedynie w wersji płatnej), zaś wczoraj Microsoft ogłosił, że na jego miejsce wchodzi GPT-4 Turbo.

GPT4-Turbo dostępny w darmowym Microsoft Copilot

GPT-4 Turbo to obecnie najnowszy model LLM od OpenAI. Jest on 3x tańszy w przypadku tokenów wejścia oraz 2x tańszy w przypadku tokenów wyjścia w porównaniu z GPT-4. Maksymalna liczba tokenów wyjścia wynosi 4096. GPT-4 Turbo wprowadza też "okienko kontekstu 128k", czyli 128 tys. tokenów, co daje możliwość zawarcia 300 stron tekstu w pojedynczym promptcie (instrukcji/poleceniu). Dla porównania: GPT-4 oferuje 8192 tokenów (lub 32 tys. tokenów w GPT-4 32k), zaś GPT-3.5 – 16385 tokenów (GPT 3.5 turbo-1106) lub 4096 tokenów (GPT-3.5 turbo). Przypomnijmy, że użytkownicy darmowego ChatGPT Free mogą korzystać tylko z modelu GPT-3.5, natomiast Microsoft Copilot oferował GPT-4 już w połowie marca 2023 roku, zaś teraz oferuje już GPT-4 Turbo. Dowiedz się więcej z naszego artykułu: Copilot czy ChatGPT - który jest lepszy? Porównanie.

Windows 10 21H2 przestanie być wkrótce aktualizowany

Mimo że dla większości użytkowników Windows 10 22H2 pozostaje jedyną wspieraną wersją od czerwca 2023 roku, to istnieją jeszcze klienci, którzy nadal otrzymują aktualizacje starszych wersji, takich jak 21H2. Chodzi tu konkretnie o klientów edycji Enterprise i Education. Jednak także oni muszą przygotować się na koniec wsparcia, który nadejdzie w tym roku.

Copilot Pro już w Polsce. Co warto wiedzieć? To był tydzień z Microsoft 308

Microsoft poinformował, że 11 czerwca 2024 r. Windows 11 21H2 w edycjach Enterprise, Enterprise multi-session, Education oraz IoT Enterprise nie będzie dłużej otrzymywać aktualizacji zabezpieczeń.

Microsoft Copilot Pro już dostępny w Polsce!

Podczas gdy Copilot dla Microsoft 365 jest kierowany do firm i instytucji edukacyjnych, na analogiczną (choć nieco bardziej okrojoną) funkcjonalność mogą liczyć także użytkownicy domowi. Od stycznia tego roku konsumenci mogą wykupić Copilot Pro, aby mieć dostęp do asystenta AI w aplikacjach Word, Excel, PowerPoint, OneNote i nie tylko. Od czwartku plan ten jest dostępny również w Polsce!

Copilot Pro był początkowo dostępny tylko jako dodatkowa usługa dla subskrybentów Microsoft 365 Personal oraz Microsoft 365 Family. Użytkownicy otrzymują dostęp do Copilota w aplikacjach Office/Microsoft 365, takich jak Word, Excel, PowerPoint i OneNote na Windows, macOS oraz iPada, priorytetowy dostęp do najnowszych modeli LLM, codzienne punkty doładowujące Designera (dawniej Kreator Obrazów Bing) i możliwość tworzenia własnych copilotów GPT. Teraz nie wymaga on już licencji Microsoft 365, jeśli chcemy go używać w darmowych aplikacjach internetowych Microsoft 365/Office w przeglądarce, a wkrótce też na urządzeniach mobilnych.

Windows 10 i 11 zgodne z Aktem o rynkach cyfrowych

W zeszłym roku Microsoft zobligował się do wprowadzenia zmian do systemu Windows, aby uzyskać zgodność z Aktem o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act — DMA) w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Dzięki temu poprawiła się przejrzystość w różnych kwestiach, a użytkownicy zyskali więcej wolności, np. mogąc odinstalowywać praktycznie wszystkie aplikacje, wliczając w to przeglądarkę Edge. Na uzyskanie zgodności z DMA firma miała czas do 6 marca.

Windows 10 i 11 zgodne z Aktem o rynkach cyfrowych

Microsoftowi udało się wprowadzić funkcje zgodne z zaleceniami UE. Co dokładnie? O tym piszemy w artykule.

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty Copilot Studio in a Day

Copilot Studio in a Day to jednodniowe szkolenie, na którym przekażemy Wam skondensowaną wiedzę praktyczną o możliwościach platformy Copilot Studio. Szkolenie powstało z myślą o każdym, kto chce się nauczyć, jak tworzyć własne chatboty AI i wykorzystać sztuczną inteligencję, aby usprawnić obsługę klienta oraz procesy wewnątrz organizacji. Niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem biznesowym, czy programistą, podczas warsztatów nauczysz się, jak krok po kroku stworzyć własnego copilota i dopasować go do potrzeb twojej organizacji.

Copilot Studio in a Day

Dołącz do nas na warsztatach Copilot in a Day już 3 kwietnia i czerp wiedzę u źródła. Link do rejestracji na warsztaty 👉 https://msevents.microsoft.com/event?id=395292598

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie.

Nie zapomnijcie zajrzeć również do naszych najnowszych artykułów, gdzie ostatnio poruszaliśmy wiele kwestii związanych z Microsoft Copilot, Edge, SharePoint, Project, Outlook, Windows 11, Windows 12, sztuczną inteligencją, Teams, Microsoft 365, OneDrive, Outlook, Planner i nie tylko.

Źródło: opracowanie własne

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia