Blender wydany w Microsoft Store. Co potrafi ten darmowy edytor?

Blender wydany w Microsoft Store. Co potrafi ten darmowy edytor?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/19/2018, 5:58 PM

Liczba odsłon: 2546

Na rynku istnieje wiele profesjonalnych edytorów 3D, ale wśród tych darmowych od lat lider jest tylko jeden. Blender to całkowicie darmowe i otwartoźródłowe studio, obsługujące wszystkie etapy związane z tworzeniem grafiki trójwymiarowej - od modelowania, rzeźbienia i szkieletowania, poprzez animacje 2D i 3D, symulację, kompozycję i śledzenie ruchów, kończąc na renderowaniu i edytowaniu wideo. Teraz program jest dostępny do pobrania z Microsoft Store.

Przez lata Blender zdobywał uznanie nie tylko wśród fanów open source, ale też u grafików i animatorów, niezależnie od tego, czy mowa o zupełnie początkujących, czy o profesjonalistach. Jako kompleksowe studio Blender radzi sobie nie gorzej od komercyjnych rywali, niemniej jednak zdaniem wielu jego interfejs jest trudniejszy w obsłudze. Jest w tym sporo racji, choć tak naprawdę to kwestia gustu i przyzwyczajeń. Właściwie każdy profesjonalny edytor 3D wydaje się na początku czarną magią, ale po przebiciu się przez elementarne zasady jest już z górki.

Dawniej, aby wydobyć pełnię możliwości z Blendera, trzeba było używać dodatkowych wtyczek, np. renderów. Przez lata wiele się w tej materii zmieniło i program stał się właściwie samowystarczalnym kombajnem. Ma on potężny silnik renderowania, zdolny do produkcji bardzo realistycznych grafik. Ciekawie prezentuje się też zestaw nowatorskich narzędzi do modelowania, które zainteresowanym dają wrażenie raczej naturalnej pracy rzeźbiarza niż inżyniera, choć oba te style pracy są w pełni wspierane. Blender pozwala nam też tworzyć efekty specjalne, takie jak destrukcja budynków, deszcz, ogień, dym, płyny czy tkaniny. Jest też sporo możliwości rozwijania swojego warsztatu animatora.

Jeśli dopiero chcecie zacząć przygodę z 3D, ale nie chcecie inwestować dużych pieniędzy w płatne edytory, Blender będzie dla Was rozwiązaniem idealnym. Aplikację można już pobrać bezpłatnie ze Sklepu Microsoft.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia