Apple zablokował powiadomienie Facebooka o 30% marży w App Store

Apple zablokował powiadomienie Facebooka o 30% marży w App Store

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/28/2020, 5:52 PM

Liczba odsłon: 3266

Niezadowolenie deweloperów i wydawców z narzucanej przez Apple marży w wysokości 30% za wszystkie zakupy w aplikacjach przybiera na sile. Jak wiemy, z powodu zlekceważenia tej mechaniki z App Store został niedawno usunięty Fortnite, co sprowadziło na Apple lawinę krytyki, w której przodował m.in. Microsoft. Na tym nie koniec tarć z producentem iPhone'a. Swoje żale wylewa teraz Facebook, który chciał poinformować swoich użytkowników o wspomnianej marży. Apple miał zablokować to powiadomienie.

W ostatnim czasie Apple stąpa po niebezpiecznym gruncie, idąc w zaparte w swoich restrykcyjnych zasadach. Przeciw niemu sprzymierzyła się już czołówka branży big tech, wliczając w to Facebooka, Microsoft i Epic Games — wydawcę Fortnite i Unreal Engine. Po okrojeniu Facebooka z gier Apple usuwa też jego powiadomienia mówiące o polityce marżowej nazywanej też "Apple Tax". Facebook powiedział Reutersowi, że chodziło konkretnie o informację o 30% "podatku" z zysku przeznaczonego dla firm, jeśli ich sesje zostały zabukowane przez aplikację Facebook na iPhonie. Sesje te należą do nowej usługi Facebooka, która pozwala sieciowym influencerom i innym firmom zarabiać podczas pandemii na prowadzeniu płatnych eventów online, takich jak sesje gotowania czy ćwiczeń.

Co ciekawe, Facebook podczas pandemii nie pobiera dla siebie żadnej marży od tych wydarzeń. Tłumaczy też, że chce pomóc małym biznesom stać się bardziej cyfrowymi, aby mogły przetrwać kryzys wywołany COVIDem, a Apple to zła i chciwa firma, która wyciąga pieniądze z kieszeni głodującym firmom na skraju bankructwa. Apple ma zatem pobierać opłaty nawet nie od samego Facebooka, tylko jego użytkowników. Co więcej, producent iPhone'a nie pozwolił nawet Facebookowi poinformować o tym klientów.

Teraz — bardziej niż kiedykolwiek — powinniśmy mieć opcję pomocy ludziom w zrozumieniu, gdzie naprawdę trafiają pieniądze, które pragnęli przekazać małym firmom. Niestety, Apple odrzucił nasze powiadomienie związane z przejrzystością o ich 30% podatku, ale nadal pracujemy nad dostępnością tej informacji wewnątrz doświadczenia aplikacji.
— Facebook

Jak twierdzi Facebook, Apple odrzucił aplikację, cytując zasadę, która zabrania deweloperom pokazywania "nieadekwatnych" informacji użytkownikom. Apple, który jest obecnie najwyżej notowaną spółką na świecie i posiada wartość 2,1 biliona dolarów, uznawany jest za zwyczajnie chciwego, żerując na małych firmach w tak trudnym okresie.

Nie wiadomo jeszcze, czy Facebook wzorem Epic Games skieruje sprawę do sądu. Tak czy inaczej w sprawie Apple'a toczy się już kilka dochodzeń, które prowadzi Komisja Europejska. Ma ona sprawdzić, czy firma rzeczywiście realizuje zarzucane jej praktyki antykonkurencyjne.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia