Apple potwierdza przejęcie biznesu modemów od Intela

Apple potwierdza przejęcie biznesu modemów od Intela

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/26/2019, 4:52 PM

Liczba odsłon: 906

Intel nie tylko wycofał się z wyścigu po 5G, ale również postanowił zrezygnować z rozwoju technologii łączności. Wystawił on na aukcję swoje portfolio patentów i spore nim zainteresowanie wykazał Apple. Już na początku tego tygodnia ptaszki ćwierkały, że to właśnie gigant z Cupertino będzie tym szczęśliwym nabywcą. Okazało się to prawdą, a przejęcie biznesu modemów mobilnych potwierdziły wczoraj obie strony.

Apple i Intel podpisali umowę na przejęcie przez Apple większości biznesu modemów smartfonowych Intela. Około 2200 pracowników Intela przejdzie do Apple, a firma przejmie też własności intelektualne, sprzęt i dzierżawy. Transakcja opiewa na sumę 1 miliarda USD i ma zostać zamknięta w ostatnim kwartale 2019 r., o ile do tego czasu będzię zgoda ze strony organów regulacyjnych i spełnione zostaną inne zwyczajowe warunki.

Umowa ta pozwala nam skupić się na rozwoju technologii dla sieci 5G, zachowując przy tym krytyczną własność intelektualną i technologię modemową, które stworzył nasz zespół. Od dawna szanujemy Apple i jesteśmy przekonani, że zapewnia on właściwe środowisko dla tego utalentowanego zespołu, a te ważne zasoby pójdą naprzód. Z niecierpliwością czekamy na pełne skupienie wysiłków na 5G, gdzie najbardziej odpowiada to potrzebom naszej globalnej bazy klientów, w tym operatorów sieci, producentów sprzętu telekomunikacyjnego i dostawców usług w chmurze.
– Bob Swan, CEO Intel

Reklama

Po wprowadzeniu przejętych patentów do własnego portfolio Apple stanie się właścicielem ponad 17 tys. patentów na technologię bezprzewodową, począwszy od protokołów standardów komórkowych, kończąc na architekturze i działaniu modemów. Warto tu podkreślić, że Intel zachowa możliwość tworzenia modemów dla urządzeń innych niż smartfony. Mogą to być przykładowo komputery PC, urządzenia IoT czy pojazdy autonomiczne.

Spodziewamy się, że zasoby Intela odegrają ważną rolę w dalszym rozwoju iPhone'ów. Apple będzie miał łatwiejszy niż kiedykolwiek dostęp do najważniejszych komponentów - w końcu będą one powstawały w jego własnej stajni, a to pozwoli mu budować telefony od zera u siebie. Ponadto, jeśli chodzi o 5G, firma z Cupertino będzie mogła dogonić swoich największych rywali, takich jak Huawei, Samsung i Oppo (OnePlus).

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia