Aplikacje z Androida dopuszczone dla platform Windows?

Aplikacje z Androida dopuszczone dla platform Windows?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/12/2014, 11:34 PM

Liczba odsłon: 3183

Niedawno pisaliśmy o tym, że Microsoft rozważał udostępnienie użytkownikom możliwość wyboru systemu na produkowanych przez siebie smartfonach. Według nowych doniesień producent poszedł o krok dalej - zamierza udzielić wsparcia dla aplikacji Android w systemach Windows i Windows Phone.

Jak donosi The Verge, w Microsofcie trwa debata nad korzyściami z udostępnienia środowiska Windows dla aplikacji Androidowych. Według źródła "Są głosy za tym, żeby zwyczajnie dodać aplikacje Android do sklepów Windows i Windows Phone Store, podczas gdy inni twierdzą, że całkowicie zrujnuje to platformę okienkową." Z kolei nie wiadomo jeszcze, jak do tematu odnosi się Google.

Pomysł wydaje się naturalną konsekwencją zapowiedzianej przez Intel strategii "Dual OS". Producent procesorów wyszedł z ideą możliwości pracy w dwóch systemach operacyjnych jednocześnie, jak również uruchamiania aplikacji Android w systemie Windows. Zewnętrzne programy, takie jak wirtualne maszyny pozwalają umożliwiają od dawna uruchamianie jednego systemu w drugim. Przykładowo działający pod Windowsem BlueStacks od 2011 roku emuluje środowisko Android. W styczniu AMD zapowiedział współpracę z BlueStack w celu stworzenia oprogramowania wirtualizacyjnego, uruchamianego przy starcie niektórych urządzeń producenta. Produktem idei wielosystemowości może być też Nokia X. Smartfon będzie wyposażony w mocno zmodyfikowaną wersję Androida z interfejsem typowym dla Windows Phone i pakiet natywnych aplikacji Nokii.

Android i Windows

Peter Bright z Ars Technica przestrzega przed zjawiskiem, zwanym fork. Oznacza to rozwidlenie docelowego oprogramowania na kilka torów i osobne rozwijanie ich. Sytuacja znana jest m.in. ze środowiska Linux, którego de facto Android jest spadkobiercą. Według Brighta Android stanowi samodzielną całość, która nie powinna być modyfikowana na rzecz innych środowisk. Podobnego zdania jest Steven Sinofsky, ojciec Windowsa 8. Według niego umożliwianie działania innych systemów pod Windowsem może prowadzić do "niekończących się błędów i ograniczeń [platformowych]." Jak dodał później "Aplikacje mobilne są przystosowane do działania na małym ekranie i nie pasują do Windowsa.".

Plany Nokii zbiegają się z planami Microsoftu nie tylko z powodu wspólnej idei Dual OS, ale przede wszystkim z powodu przejęcia mobilnego zespołu Nokii przez Giganta z Redmond. Nokia X prawdopodobnie ukaże się jeszcze przed finałem transakcji. Z kolei przyszłe smartfony Microsoftu będą tworzone w dużej mierze przez byłych pracowników Nokii. Niezależnie od tego, czy uda się połączyć Androida z Windowsem, trend Dual OS został podchwycony i z pewnością będzie on w przyszłości mocno dyskutowany.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia