Anniversary Update SDK już dostępny wraz z Visual Studio 2015 Update 3

Anniversary Update SDK już dostępny wraz z Visual Studio 2015 Update 3

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/2/2016, 8:52 PM

Liczba odsłon: 2313

Wraz z każdym ważniejszym wydaniem Windows 10 udostępniany jest pakiet narzędzi deweloperskich - SDK. Dziś zestaw otrzymał aktualizację, która zmienia numer wspieranej wersji na 14393 i zawiera wsparcie dla kluczowych nowości w Anniversary Update. Dzięki temu deweloperzy już dziś mogą sięgnąć do nowych rozwiązań w Windows 10.

Microsoft ogłosił dziś dostępność Windows 10 Anniversary Update dla PC, a zaraz po nim także Windows 10 Anniversary Update SDK (build 14393) oraz Visual Studio 2015 Update 3. "Nowy pakiet narzędzi zaiwera ponad 2700 rozszerzeń zgodnych z Universal Windows Platform, które pozwalają sięgnąć do wszystkich najnowszych innowacji w Windows 10 dostępnych już w Anniversary Update. Owe zaktualizowane API czynią prostszym niż kiedykolwiek tworzenie bardziej naturalnych sposobów interakcji, takich jak wizja, pisanie oraz mowa, których można użyć w aplikacjach i rozwiązaniach" - tłumaczy Kevin Gallo, CVP działu Windows Developer.

Zaktualizowany dziś pakiet SDK wprowadza ponadto nowości dla następujących obszarów:

  • Windows Ink - jako że pióro uchodzi za naturalny wybór dla aplikacji, opartych na "analogowym" wprowadzaniu danych, wsparcie dla WindowsInk możemy wprowadzić do swojej aplikacji, dodając tylko dwie linijki kodu. Pozwalają na to kontrolki InkCanvas oraz InkToolbar.
  • API Cortany - prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem interakcji z komputerem jest rozmowa z nim. To, co dawniej było domeną nieco naiwnych filmów science-fiction, od kilku lat jest rzeczywistością dostępną na wyciągnięcie ręki. Windows 10 Anniversary SDK pozwala wprowadzić do aplikacji kontrolę za pomocą głosu oraz dodaje wsparcie dla funkcji Cortana Actions, co - mówiąc krótko - sprowadza się do głębokiej integracji Cortany z zewnętrznymi aplikacjami praktycznie dowolnego dewelopera.
  • Windows Hello - biometryczne metody uwierzytelniania wnoszą kolejną warstwę zabezpieczeń do każdej usługi lub aplikacji. Nowy pakiet SDK pozwala deweloperom aplikacji webowych na dołączenie do nich obsługi Windows Hello. Logowanie w przeglądarce Microsoft Edge będzie opierać się na identyfikacji twarzy, najprawdopodobniej z opcjonalnym kodem PIN.
  • Więcej informacji o nowych API oraz rozszerzeniach Microsoft zamieścił na portalu Dev Center.

Kevin Gallo dodaje, że to dopiero początek, a jego zespół chce mieć pewność, że Windows może być systemem domowym dla deweloperów aplikacji na dowolną platformę. Dalszy harmonogram dla narzędzi programistycznych będzie się sprowadzać m.in. do ulepszania Desktop Bridge, który pozwala szybko i bez większych trudności zmodernizować istniejące aplikacje Win32 i .NET, oraz dalszego rozwoju obsługi Bash w Windows i międzyplatformowego rozwiązania Xamarin.

Visual Studio 2015 Update 3 wraz z Windows 10 Anniversary Update SDK (build 14393) można już pobrać na portalu Windows Dev Center.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia