Angry Birds bez dalszego wsparcia dla PC i Windows Phone

Angry Birds bez dalszego wsparcia dla PC i Windows Phone

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/13/2016, 2:29 PM

Liczba odsłon: 2024

Sklep Windows w ostatnich miesiącach otrzymał sporo aktualizacji, widocznych zwłaszcza w obszarze Windows 10 i Xbox One. Poprawki samych mechanizmów niekoniecznie jednak idą w parze z zawartością Sklepu. Ta kwestia nadal pozostaje trudna w ocenie. Z jednej strony platforma doczekała się w końcu wielu popularnych tytułów (także jako Universal Windows Apps), które w pewnym stopniu domknęły app-gap, ale z drugiej strony paru deweloperów zdecydowało się porzucić platformę. Niedawno dołączył do nich Rovio Entertainment Ltd, wydawca bijącej rekordy popularności serii Angry Birds.

Komunikat od Rovio nie pozostawia żadnych wątpliwości - franczyza Angry Birds ucina wsparcie dla Windows (PC) i Windows Phone. Wydawca zamierza skupić się na wersjach dla Androida i iOS, które będą ustawicznie wspierane i aktualizowane. Przytoczymy oficjalny komunikat studia w tej sprawie: "Gry od Rovio nie będą dłużej wspierane na urządzeniach z Windows Phone. Będziemy oferować wsparcie i aktualizacje jedynie dla urządzeń z Androidem i iOS. Przepraszamy za niedogodności". Rovio zyskał popularność głównie za sprawą Angry Birds - pierwotnie tylko gry, która jednak doczekała się masy spin-offów, a nawet filmu. Większość z tych produktów została wydana na Windows Phone i Windows 8.1, jednak część nigdy nie zawitała na platformie. Przykładem może być choćby sequel, Angry Birds 2, który z założenia miał ominąć środowisko Windows.

Ostatni komunikat dotyczący Angry Birds jest dobrym pretekstem do oceny bieżącej kondycji Sklepu Windows. Za decyzją studia stoją też jego wyniki finansowe. W zeszłym roku firma zanotowała stratę rzędu 13 mln euro, przez co szeregi firmy opuściło blisko 50% pracowników. Czy oznacza to także stratę dla użytkowników Windows/Windows Phone? Niekoniecznie. Gry studia nadal widnieją w Sklepie Windows, tym niemniej gracze nie będą dłużej otrzymywać aktualizacji i nowych wersji. Wydawca na tej sytuacji może tylko zyskać, licząc oczywiście, że gracze wciąż będą dokonywać zakupów wewnątrz aplikacji. Nadzieją na rozwiązanie ogólnego problemu app-gap są z kolei projekty z serii Windows Bridge, które umożliwiają (choć wciąż w ograniczonym zakresie) praktycznie bezproblemową konwersję aplikacji z iOS i Androida na Uniwersalną Platformę Windows.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia