Andromeda ununięta z plików Windows 10. Jej miejsce zajął Santorini

Andromeda ununięta z plików Windows 10. Jej miejsce zajął Santorini

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/5/2019, 5:08 PM

Liczba odsłon: 1798

Prace nad nowymi wariantami systemu i powłoki Microsoft utrzymuje względnie w tajemnicy, ale co jakiś czas pojawiają się na ten temat nowe informacje. Pojawiają się one w bardzo dziwnych okolicznościach, np. na slajdach konferencji deweloperskich, w ofertach pracy czy w plikach systemowych Windows 10. Właśnie w tych ostatnich wnikliwi obserwatorzy doszukali się chyba dość istotnej zmiany.

Okazuje się, że Microsoft przestał odwoływać się do nazwy "Andromeda", pod którą prawdopodobnie krył się projekt specjalnej powłoki dla Surface Phone lub innych urządzeń z podwójnym/składanym ekranem. Podobnie stało się z projektem "Polaris", który miał być jedną z powłok pulpitu w Windows Core OS. Do rewelacji tych dotarł znany microsoftowy leakster, WalkingCat. Z jego tweeta wynika, że zmiany odnotowano w kompilacji 18934 systemu Windows 10. Musi to jednak być niepublikowany jeszcze build, jako że ostatnią kompilacją w Fast Ring była 18932.

Windows Shells

Już od dawna mówi się o tym, że Microsoft porzucił prace nad Surface Phone. Zawieszenie projektu Andromeda może dodatkowo sugerować, ze gigant nie pracuje już nad tą powłoką dla podobnych urządzeń partnerów, takich jak Intel czy Qualcomm. Dotyczy to prawdopodobnie zarówno tabletów/telefonów (Andromeda), jak i bardziej laptopowych urządzeń (Polaris). Co dostajemy w zamian? Wspomniany już Santorini, który według nieoficjalnych informacji jest rozwojową nazwą Windows Lite. "Lżejsza" powłoka według ostatnich doniesień pozwoli Windowsowi działać na składanych i innych wyposażonych w dwa ekrany urządzeniach. Ma on być jednocześnie odpowiedzią Microsoftu na Chrome OS.

Reklama

W temacie Windows Core OS nadal jest wiele niejasności, których Microsoft nie chce rozwiewać. Z drugiej strony gigant umieszcza tajemnicze informacje w różnych miejscach, dając ogromne pole do spekulacji. Jak na razie jedynym pewnikiem w tej sprawie jest Surface Hub 2X działający pod kontrolą WCOS, a właściwie jednej z jego wersji. Los pozostałych stoi pod znakiem zapytania.

Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!
Kup 10 licencji Copilot dla Microsoft 365 i otrzymaj 50% zniżki!

Wydarzenia