Amazon Alexa dostępna w Microsoft Store jako aplikacja UWP

Amazon Alexa dostępna w Microsoft Store jako aplikacja UWP

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 11/8/2018, 5:22 PM

Liczba odsłon: 1369

Microsoft i Amazon doszli do wniosku, że jedna asystentka to za mało i nie ma sensu ograniczać dostępności Cortany i Alexy. Zamiast tego obie asystentki współpracują za pośrednictwem swoich interfejsów i nie ma przeszkód, by w Windows poprosić o pomoc Alexę, a na urządzeniu Echo Spot przywołać Cortanę. W końcu obie asystentki urzędują w chmurze, a urządzenia końcowe są właściwie bez znaczenia. Integracja ma również miejsce na poziomie aplikacji. Alexa w takiej formie stała się teraz dostępna dla użytkowników Windows 10.

Na początku września informowaliśmy, że Alexa wkrótce zostanie wydana jako aplikacja UWP dla Windows 10. Do tej pory, o ile nie dysponowaliśmy wsparciem dla Cortany, to z dobrodziejstw Alexy mogliśmy korzystać poprzez przeglądarkę, wchodząc na jej stronę. Ale przecież nie ma to jak samodzielna aplikacja, prawda? Ta już jest gotowa i mogą ją instalować użytkownicy Windows 10 w wersji 1803 (April 2018 Update) lub nowszej. Alexa uruchomi się natywnie na sprzęcie x64 i x86, ale już nie na ARM PC - w tym przypadku jednak odbywa się to poprzez emulację.

Alexa w wersji UWP korzysta z dobrodziejstw tego standardu, a więc posiada elementy Fluent Design, takie jak akryl czy ciemny motyw, do którego przystosowuje się, jeśli takowy wybraliśmy w ustawieniach Windows 10. Niestety, brakuje jej paru funkcji, które obecne są w wersji na smartfony. Nie można przykładowo zmienić frazy, wywołującej asystentkę. To jednak dopiero pierwsza wersja, więc całkiem możliwe, że Alexa dla Windows jeszcze nadgoni swój mobilny pierwowzór.

Asystentka od Amazonu ma na PC takie same możliwości, jak na głośnikach Echo. Jeśli nasz komputer wyposażony jest w mikrofon dalekiego zasięgu, identyczne będzie także doświadczenie użytkownika. Alexa może więc np. odtwarzać muzykę z konta Amazon Prime, czytać audiobooki z Audible, sterować oświetleniem, referować wiadomości, informować o pogodzie itd.

Na chwilę obecną aplikację Alexa mogą pobierać użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Ekspansja na kolejne rynki jest przewidziana na rok 2019. Aplikację pobierzemy oczywiście z Microsoft Store.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia