Aktualizacje Windows 10 w natarciu i 20-lecie Xboksa. To był tydzień z Microsoft 168

Aktualizacje Windows 10 w natarciu i 20-lecie Xboksa. To był tydzień z Microsoft 168

Autor: CentrumXP

Opublikowano: 5/14/2021, 5:00 PM

Liczba odsłon: 2672

Witajcie, drodzy Czytelnicy! W tym wydaniu To był tydzień z Microsoft podsumowaliśmy dla Was najciekawsze informacje z ostatnich dni ze świata Microsoft. Tym razem zaczynamy od aktualizacji October 2020 Update i May 2020 Update, które zostały całkowicie odblokowane dla chętnych dzięki usunięciu ostatnich błędów. Następnie sprawdzamy nowości w Microsoft Teams i Windows 10 oraz nową ikonę Azure. Na koniec parę słów o 20-leciu Xboksa i (nie)dostępności jego najnowszej generacji. Miłej lektury!

October 2020 Update w końcu wolny od błędów

Od premiery May 2020 Update (2004/20H1) mija już rok, a mimo to do tej pory istniały urządzenia, na których Windows Update blokował aktualizację. Rozciągała się ona też na October 2020 Update (20H2), który de facto jest tą samą wersją Dziesiątki, tyle że z dodatkowymi nowościami. Obie te wersje według ostatnich statystyk znajdują się już łącznie na 80% maszyn z Windows 10, przy czym występowały przynajmniej dwie blokady — związane ze sterownikami dźwięku Conexant.

Ostatni z tych problemów został rozwiązany 7 maja i po raz pierwszy od premiery May 2020 Update oraz October 2020 Update nie mają żadnych znanych problemów na liście. Oznacza to, że pozostała garstka urządzeń, która nie mogła dotąd pozyskać w najprostszy sposób aktualizacji, może już to zrobić. Wersja 20H2 powinna być więc proponowana przez Windows Update. Oczywiście część klientów mogła już ominąć blokadę, korzystając np. z Media Creation Tool albo obrazu ISO. Microsoft dodał też zasadę grupy, która pozwala administratorom omijać te blokady lub wyłączać je i wymuszać aktualizacje urządzeń w razie potrzeby.

Co nowego w majowym Patch Tuesday?

W tym tygodniu mieliśmy drugi wtorek miesiąca, a to znak, że czas na aktualizacje zabezpieczeń spod szyldu Patch Tuesday. Objęły one m.in. platformę i strukturę aplikacji Windows, jądro systemu, nośniki w systemie Windows, aparat skryptów firmy Microsoft i platformę Windows Silicon Platform. Microsoft załatał aż 55 podatności, z czego 4 sklasyfikowanych jako krytyczne i 3 atakowane exploitami zero-day.

Patch Tuesday dla Windows 10

Aktualizacje dotarły do Windows 10 21H1 (Beta Channel i Release Preview Channel), 20H2, 2004, 1909, 1809, 1803, 1607 i 1507. Pełną listę zmian i numerów kompilacji znajdziecie w naszym wtorkowym artykule. Warto też przypomnieć, iż 11 maja dobiegło końca wsparcie dla November 2019 Update (1909/19H2) w edycjach Home, Pro, Pro for Education i Pro for Workstations, a także dla April 2018 Update (1803) i October 2018 Update (1809) w edycjach Education, Enterprise i IoT Enterprise. Wszystkie one przeszły w fazę End of Life (EOL) i nie będą otrzymywać dalszych aktualizacji we wspomnianych edycjach.

Można już rozmawiać z osobami z zewnątrz na czacie grupowym Teams

Microsoft poinformował o ogólnej dostępności funkcji, która pozwala rozmawiać na czacie grupowym Teams z użytkownikami zewnętrznymi. Umożliwia ona rozpoczynanie i uczestniczenie w czatach z osobami spoza organizacji. Wystarczy, że posiadają oni tożsamość AAD (Azure Active Directory).

Microsoft Teams - czat

Aby móc czatować grupowo z zewnętrznymi uczestnikami, firmy muszą używać zasady zewnętrznego dostępu lub też znajdować się wzajemnie na listach dozwolonych organizacji. Dostęp zewnętrzny jest domyślnym ustawieniem w Teams. Administratorzy mogą konfigurować go w Teams Admin Center, zezwalając albo blokując użytkowników z konkretnych domen. Funkcjonalność rozszerza wcześniej dostępne opcje interakcji z zewnętrznymi użytkownikami, takie jak wyszukiwanie, czat 1:1, połączenia i tworzenie spotkań.

Nowa ikona Microsoft Azure w stylu Fluent Design

W tym roku ikonografia Windows 10 zaliczyła już kilka aktualizacji, obejmujących zarówno ważne foldery systemowe, jak i rzadziej używane elementy, których ikony pozostawały niezmienione od ponad ćwierćwiecza. Jest to część szerzej zakrojonych działań, dzięki którym Microsoft chce w końcu ujednolicić wizualną sferę Windows i pozostałych produktów. O kolejnych etapach tego procesu piszemy na CentrumXP od ładnych kilku lat. Ostatnia z tych zmian dotyczy ikony Microsoft Azure. Ikona i logo chmury Microsoftu zmieniały się już w przyszłości. Ostatnie wydanie obowiązywało od 2017 roku do teraz. Poniżej przedstawiamy trzy ostatnie wersje, wliczając w to najnowszą:

Microsoft Azure - ikona

Nam nowa identyfikacja Microsoft Azure przypadła do gustu, zwłaszcza że dobrze wpasowuje się w obecny ekosystem Microsoftu. Ikona obowiązująca od 2017 roku (ta na środku), choć na pewno nowocześniejsza od tej poprzedniej, to i tak wydawała się trochę spóźniona. Powstała bowiem już dwa lata po premierze Dziesiątki, kiedy styl Fluent Design został oficjalnie przedstawiony i zaczynał wkraczać do pierwszych aplikacji. Dopiero teraz Azure odchodzi od stylu "flat" rodem z Windows 8, a nowa propozycja naszym zdaniem wygląda ładnie i elegancko.

20 urodziny Xboksa i dalsze problemy z dostępnością Xbox Series X/S

Mimo że do okrągłej rocznicy wydania pierwszej konsoli Xbox zostało jeszcze pół roku, Microsoft już w tym tygodniu zaczął świętować. Z tej okazji przytoczył krótką historię 20 lat gamingu z Xboksem i zapowiedział szereg akcji, które będą miały miejsce przez następne 6 miesięcy. W linkowanym artykule poznacie (albo przypomnicie sobie) różnice między graniem na konsoli w 2001 i w 2021 roku. Wiele się przez te dwie dekady zmieniło! Przytaczamy w nim również listę akcji, które będą odbywać się przez kolejnych 6 miesięcy.

Urodziny urodzinami, niemniej jednak wśród graczy nadal panuje niedosyt spowodowany kiepską dostępnością nowych konsol Xbox Series X/S w sprzedaży. Microsoft już wcześniej spodziewał się braków magazynowych Xbox Series X/S aż do kwietnia 2021 i choć jest już maj, to wciąż popyt przewyższa podać. Aby nieco ułatwić możliwość zakupu, Microsoft ogłosił, że Xbox Insiderzy z USA mogą zarejestrować się, aby zarezerwować konsolę nowej generacji poprzez program o nazwie Console Purchase Pilot. Może to odrobinę zmniejszyć zjawisko scalpingu konsolowego, w którym osoby prywatne polują na konsole i odsprzedają je z dużym zyskiem.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najważniejsze nowości i zapowiedzi z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, ciekawostki, a czasem też heheszkujemy. 😉 Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!