Adobe zablokuje otwieranie zawartości Flash po 31 grudnia

Adobe zablokuje otwieranie zawartości Flash po 31 grudnia

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/22/2020, 1:52 PM

Liczba odsłon: 4603

Można by powiedzieć, że powoli zbliżamy się do końca ery Flasha, który nastąpi ostatniego dnia tego roku. Będzie to jednak tylko ostateczne wyciągnięcie wtyczki, bowiem de facto Adobe Flash jest martwy już od kilku lat i nie korzysta z niego żaden szanujący się (i swoich użytkowników) deweloper. Adobe jako dostawca tej technologii opublikował stronę z informacjami o EOL (zakończeniu cyklu życia) Adobe Flash Player, na której pojawiło się kilka ciekawych punktów.

Już od lipca 2017 roku wiadomo było, że Adobe przestanie udostępniać i aktualizować Flash Player po 31 grudnia 2020 roku, czyli dacie EOL. Decyzję tę wspierają partnerzy technologiczni, w tym Apple, Facebook, Google, Microsoft i Mozilla, którzy też zgłosili adekwatne zapowiedzi. Okazuje się, że Flash nie tylko przestanie być rozpowszechniany, ale zacznie też być blokowany. Jak wyjaśnia wydawca:

Adobe usunie strony pobierania Flash Player ze swojej strony, a zawartość oparta na Flashu będzie blokowana przed otwieraniem w Adobe Flash Player po dacie EOL. Adobe zawsze rekomenduje używanie najnowszego, wspieranego i aktualnego oprogramowania. Klienci nie powinni używać Flash Player po dacie EOL, jako że nie będzie on wspierany przez Adobe.

A co z kopiami Flash Playera dostępnymi na innych stronach? Adobe twierdzi, że nie są one przez niego autoryzowane i nie powinny być używane przez klientów. Nieautoryzowane pobrania są częstym źródłem złośliwego oprogramowania i wirusów — czytamy dalej. Adobe nie ponosi odpowiedzialności za nieautoryzowane wersje Flash Player i używanie ich przez klientów odbywa się na ich własne ryzyko.

Firma zaleca odinstalowanie Flash Playera przed końcem wsparcia. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to w tym roku ukażą się powiadomienia do tego zachęcające. Tak czy inaczej zawartość Flash przestanie działać, więc jego odtwarzacz i tak stanie się bezużyteczny. Zamiast polegać na przestarzałej i coraz mniej bezpiecznej technologii producent wskazuje na lepsze i nowocześniejsze alternatywy, takie jak otwarte standardy HTML5, WebGL i WebAssembly.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia