ARM64EC w pełni wspiera już Windows 11 on ARM

ARM64EC w pełni wspiera już Windows 11 on ARM

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/10/2022, 1:15 PM

Liczba odsłon: 1125

W czerwcu 2021 roku Microsoft zapowiedział ARM64EC dla Windows 11 jako nowy sposób na przyspieszenie aplikacji x64 na ARM, nawet przy użyciu wtyczek i zależności niewspierających jeszcze tej architektury. Po ponad roku od tego ogłoszenia ARM64EC jest już w pełni wspierany na Windows 11. Co warto o tym wiedzieć?

"EC" w nazwie ARM64EC jest skrótowcem od "Emulation Compatible". Idea polega na oferowaniu interfejsu binarnego aplikacji (ABI), który pozwala deweloperom kompilować aplikacje z użyciem kodu zarówno x64, jak i ARM. Oznacza to, że kod ARM będzie uruchamiał się natywnie na urządzeniu z Windows 11 on ARM, zaś kod x64 będzie uruchamiany przez emulację. To spory krok naprzód. Jak do tej pory jest to jedyny system Microsoftu z emulacją x64.

ARM64EC daje programistom wiele korzyści. Zamiast podejścia "wszystko albo nic", w którym muszą upewnić się, że cały kod jest zgodny z ARM, deweloperzy mogą stopniowo aktualizować kod, przy czym funkcjonalności x64 i ARM mogą uruchamiać się obok siebie. Oczywiście te ostatnie działają wydajniej niż emulacja. Aby z tego skorzystać, potrzebny będzie najnowszy build Windows 11 SDK, Visual Studio w wersji przynajmniej 17.3 oraz narzędzia Arm64EC zainstalowane przez Visual Studio Installer.

Po ponad roku rozwijania Microsoft uważa, że ABI jest teraz wystarczająco stabilny, aby przejść z fazy eksperymentalnej do ogólnego wydania. Przejście to nastąpiło wraz z wersją ARM64EC 17.3.