47% firmowych PC dotkniętych wycofaniem Internet Explorera

47% firmowych PC dotkniętych wycofaniem Internet Explorera

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/14/2022, 3:05 PM

Liczba odsłon: 1250

Już jutro nastąpi przełomowy moment w historii przeglądarek internetowych — po prawie 27 latach Internet Explorer ostatecznie utraci wsparcie. Ten koniec cyklu życia ma znaczenie nie tylko symboliczne. Z oprogramowania nadal korzysta bowiem sporo osób, zwłaszcza pracowników firm.

Jak pokazują dane z nowego badania autorstwa Lansweeper, aż 47% urządzeń z Windows 10 wymaga aktualizacji do Microsoft Edge. Co należy podkreślić, badanie opiera się na audytach ponad 9 milionów komputerów z 33 tysięcy firm. Nie bada ono użycia Internet Explorera, a jedynie wersje Windows 10, na których wciąż znajduje się IE. Badanie pokazało, że 79% pecetów nie działa pod kontrolą najnowszej wersji Dziesiątki. 21% maszyn posiada wersję 21H2, a 29,67% — wersję 2004.

Udziały wersji Windows 10 w firmach. Źródło: Lansweeper

Wyniki te nie oznaczają, że na wszystkich urządzeniach ze starszymi wersjami systemu nie używa się innych przeglądarek, takich jak Firefox, Chrome czy Edge. Ten ostatni udostępniany jest jako następca Internet Explorera i ma wbudowany tryb IE. Dzięki niemu starsze witryny i aplikacje zaprojektowane dla IE są w stanie uruchamiać się w nowoczesnej przeglądarce.

Według danych z maja (raport NetMarketShare) Internet Explorer posiada 1,53% udziału wśród przeglądarek desktopowych, co klasyfikuje go na 6. miejscu za Chrome, Edge, Firefox, Safari i Yandex. To nadal sporo, biorąc pod uwagę, że lada chwila przeglądarka przestanie być obsługiwana, a więc utraci wsparcie techniczne i nie będzie otrzymywać już aktualizacji zabezpieczeń. Dowiedz się więcej z naszych wcześniejszych artykułów: