30 urodziny systemu Windows

30 urodziny systemu Windows

Autor: Łukasz Klimkiewicz

Opublikowano: 11/11/2013, 3:47 PM

Liczba odsłon: 2760

Wczoraj swoje 30 urodziny obchodziła rodzina systemów operacyjnych Windows. 10 listopada 1983 roku Bill Gates przedstawił światu Windows 1.0, który niedługo miał zapoczątkować prawdziwą rewolucję w świecie komputerów PC.

W 1983 roku Microsoft kończył pracę nad swoim pierwszym systemem operacyjnym. Nazwą roboczą był Interface Manager i taka też miała być nazwa finalna. Ostatecznie projekt nazwano Windows, ponieważ inżynierowie uznali, że takie określenie najlepiej pasuje do interfejsu okien, które stanowiły fundament systemu - podaje Microsoft na stronie opisującej historię systemu. Informatyczny świat został podzielony - jedni uważali, że system Windows ma przyszłość i warto w niego inwestować; drudzy - że jest to 'vaporware', czyli produkt, który tak naprawdę nie jest w pełni ukończony, ale już mocno reklamowany i zachwalany.

Dwa lata po ogłoszeniu Windows 1.0, 25 listopada 1985 roku, system pojawił się na rynku. Oznaczało to początek końca komend wpisywanych w interfejsie DOS i pracę z kursorem myszy oraz oknami. Bill Gates mówił wtedy, że jest to oprogramowanie dla tych użytkowników, którzy chcą czerpać z pracy z komputerem prawdziwą przyjemność. Windows 1.0 do poprawnego działania wymagał jedynie 256 KB pamięci, dyskietek i prostej karty graficznej. Dysk twardy oraz 512 KB pamięci było potrzebne do uruchomienia kilku programów w późniejszych wersjach DOS.

Dopełnieniem budowania systemu opartego na interfejsie okien był Windows NT, wydany w lipcu 1993 roku. Późniejsze wersje były lepsze i gorsze. Do tych, które miały duży wpływ na dalszą drogę, którą Microsoft wybrał dla swojego systemu można zaliczyć Windows 95, Windows 98. W roku 2000 pojawił się Windows 2000 przeznaczony głównie dla biznesu. Rok później Windows przeżył rewolucję związaną z wydaniem wersji XP. Windows XP szybko stał się najlepiej sprzedającym się produktem w historii Microsoftu. Użytkownikom oferował odświeżony i kolorowy interfejs, działał szybciej i stabilniej. Windows XP był też pierwszą wersją, która została wydana w edycji 64-bitowej. Kolejna wersja to Windows Vista, przez wielu uznana za porażkę. Vista również otrzymała odświeżony interfejs, wprowadzała do systemu nowe elementy zabezpieczenia, jak np. User Account Control. Funkcja miała za zadanie ostrzegać użytkownika przed instalacją oprogramowania, które powoduje duże zmiany w systemie. Ostatecznie UAC często był wyłączany, ponieważ działał zbyt nachalnie i częściej irytował niż pomagał. W 2009 roku na rynku pojawił się Windows 7, okrzyknięty później najlepszym systemem w historii firmy. Microsoft w Windows 7 wyeliminował błędy, które posiadała Vista. Dodano wiele usprawnień, m.in dla ekranów dotykowych. Wpływ na ogromny sukces Windows 7 na pewno miał wpływ fakt, że przed wydaniem finalnej wersji system był testowany przez 8 milionów wolontariuszy. Rok 2012 to kolejna rewolucja i wydanie Windows 8. System został stworzony na komputerów stacjonarnych, laptopów i tabletów. Microsoft wydając Windows 8 zdecydował się na bardzo odważne posunięcie - odejście od klasycznego Menu Start, z którym użytkownicy pracowali przez wiele lat i zastąpienie go ekranem startowym i ikonami aplikacji w postaci kafelek. Windows 8 to również interfejs Modern i aplikacje stworzone przez firmę - Poczta, Kalendarz, Kontakty. Windows 8 to kolejny system, który podzielił użytkowników - jedni go uwielbiają i twierdzą, że praca z kafelkami jest znacznie przyjemniejsza i szybsza; inni - że nowy interfejs jest zbyt 'cukierkowy' i nie nadaje się do profesjonalnej pracy.

Trzeba przyznać, że Windows 8 był daleki nazwania go bardzo dobrym produktem. Microsoft zdawał sobie sprawę, że system posiada wiele błędów, aplikacje Modern UI są niedopracowane i dopóki się to nie zmieni, Windows 8 nie zyska zwolenników. Dlatego firma wzięła się do pracy, czego efektem jest wydany w październiku tego roku Windows 8.1. Zestaw aktualizacji eliminował błędy znane z wersji podstawowej, starsze aplikacje Modern UI zostały poprawione i zyskały wiele nowych opcji, pojawiło się też kilka nowych programów. Przywrócono też przycisk Start, którego domagali się użytkownicy, ale ekran startowy i kafelki pozostały.

Microsoft nie określił jeszcze, kiedy planuje wydanie kolejnej wersji systemu Windows. Z różnych spekulacji można wywnioskować, że zanim pojawi się nowa pełna wersja, Microsoft będzie wydawał większe aktualizacje i jeżeli firma przyjmie taki cykl wydawniczy, to w przyszłym roku pojawi się kolejny zestaw aktualizacji Windows 8.2.