3 nowe metody dostarczania aktualizacji funkcji w Windows 11

3 nowe metody dostarczania aktualizacji funkcji w Windows 11

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 2/7/2022, 2:27 PM

Liczba odsłon: 3426

W ubiegłym tygodniu Microsoft przedstawił zarys swoich planów dla programu Windows Insider na 2022 rok. W poście na blogu wymienione zostały alternatywne sposoby dostarczania nowych funkcji. O niektórych wielu z nas już wcześniej słyszało, a być może nawet z nich korzystaliśmy. Czym są wspomniane przez Microsoft pakiety? O tym w dalszej części tekstu.

W zeszły czwartek szefowa programu Insider, Amanda Langowski, wspomniała, że twórcy Windows będą dostarczać aktualizacje funkcji i doświadczeń w kompilacjach z kanałów Dev i Beta, wypuszczając również pakiety Feature, Web i Online Service Experience Packs dla tych buildów. Czym dokładnie różnią się od siebie nawzajem i od zwykłych aktualizacji zbiorczych?

Feature Experience Packs

Windows Feature Experience Packs były oficjalnie zapowiedziane w listopadzie 2020 roku, choć zaczęły być dostarczane parę miesięcy wcześniej. Pakiety te są sposobem na dostarczanie nowych ulepszeń funkcji klientom poza głównymi aktualizacjami funkcji Windows. Na początku Feature Experience Pack zawierał aktualizacje Narzędzia Wycinanie, panelu wprowadzania tekstu i interfejsu sugestii powłoki.

Online Service Experience Packs

Online Service Experience Packs są jeszcze jednym "pojazdem" dostarczającym aktualizacje funkcji niezależnie od systemu. W październiku 2021 roku Microsoft pisał, że:

Online Service Experience Packs działają w podobny sposób, jak Windows Feature Experience Packs, pozwalając nam aktualizować Windows poza głównymi update'ami OS. Różnica między nimi jest taka, że Windows Feature Experience Packs może dostarczać szeroki zakres ulepszeń w wielu obszarach Windows, podczas gdy Online Service Experience Packs są skupione na dostarczaniu ulepszeń dla konkretnego doświadczenia, np. strony ustawień konta Microsoft.

Web Experience Packs

Trzeci sposób dostarczania zmian jest jednocześnie najbardziej tajemniczy. Microsoft nie omawiał go jeszcze publicznie, ale Mary Jo Foley z ZDNet udało się otrzymać wyjaśnienie od rzecznika firmy:

Web Experience Pack jest aktualizowany poprzez Microsoft Store (podczas gdy Feature Experience Packs oraz Online Service Packs będą aktualizowane przez Windows Update). Web Experience Pack będzie pozwalał Microsoftowi aktualizować rzeczy, takie jak doświadczenie widżetów w Windows 11.

Dwie pierwsze metody z punktu widzenia użytkownika końcowego nie powinny różnić się od zwykłych aktualizacji zbiorczych pod tym względem, że będą pobierane z Windows Update. Możliwe, że będą od nich mniej uciążliwe dzięki temu, że nie będą wymagać ponownego uruchomienia systemu i dłuższego czasu ładowania. Trzecia metoda przypomina z kolei aktualizowanie aplikacji w Microsoft Store.

Tyle z teorii. A jakie będą z tego wrażenia użytkownika? O tym przekonamy się niebawem. Więcej o planach Microsoftu znajdziecie w naszym artykule: Jaki kierunek obierze Windows Insider Program w 2022 roku?.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia