3 nadchodzące produkcje Bethesdy ekskluzywne dla Xboksa i Windows

3 nadchodzące produkcje Bethesdy ekskluzywne dla Xboksa i Windows

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 12/23/2022, 8:24 PM

Liczba odsłon: 1130

Microsoft, podobnie jak Sony i Nintendo, buduje swoje gamingowe imperium również poprzez oferowanie atrakcyjnych tytułów na wyłączność, które przyciągają graczy do jego konsoli i systemu. Wiadomo było, że w przyszłości gry Bethesdy/Zenimax będą wydawane na wyłączność, a teraz mamy potwierdzenie dotyczące przynajmniej trzech takich tytułów.

Po przejęciu Zenimax Media w 2020 roku Xbox Game Studios wydawało jeszcze gry bez wyłączności dla swoich platform. Było tak z powodu istniejących umów, które nabrały mocy prawnej jeszcze przed tą transakcją. Microsoft zapowiadał jednak, że przyszłe gry przejętych studiów będą tytułami ekskluzywnymi. Potwierdzenie tego znalazło się w odpowiedzi firmy na skargę FTC dotyczącą będącego cały czas w toku przejęcia Activision Blizzard.

Microsoft - oświadczenie dla FTC

W oświadczeniu Microsoft pisze, że niedawne przejęcie ZeniMax — grupy studiów gamingowych przejętych w 2020 roku — nie ma znaczenia dla obecnej transakcji:

Po zamknięciu transakcji dwie pierwsze nowe gry ZeniMax były uczynione tytułami na wyłączność dla PlayStation przez rok po premierze. Xbox oczekuje, że trzy przyszłe tytuły — [OCENZUROWANO], z których wszystkie zostały zaprojektowane do grania samemu lub w małych grupach — będą ekskluzywne dla Xboksa i PC.

Oczywiście można spekulować, co kryje się pod zaciemnionym fragmentem. Najprawdopodobniej exclusive'ami będą Starfield i Redfall, które mają zostać wydane w 2023 roku. Trzecia gra to zapewne The Elder Scrolls VI, której wydanie na wyłączność zostało już praktycznie potwierdzone — warto dodać, że ku przerażeniu Sony.

Microsoft - oświadczenie dla FTC

Microsoft uspokaja też Federalną Komisję Handlu, przypominając, że Xbox stale wypuszcza aktualizacje istniejących tytułów ZeniMax, takich jak Fallout 76 i Elder Scrolls Online, zarówno na Xboksa, jak i PlayStation, ponieważ "te gry są zaprojektowane, aby były grane wspólnie w dużych społecznościach graczy na różnych platformach". Gigant uważa, że gry te są najbardziej analogiczne do Call of Duty.

Dlatego doświadczenie ZeniMax ucina ideę, że Xbox powinien uczynić tę grę [Call of Duty] ekskluzywną. I nie są to tylko gry ZeniMax, dla których Xbox obrał to podejście. Xbox rozszerzył również (nie zakontraktował) dostęp do Minecrafta, podobnej gry multiplayer z dużą istniejącą społecznością graczy, którzy grają razem na różnych platformach, od czasu jego przejęcia. Jeśli pozostają jeszcze jakieś wątpliwości, oferta Xboksa dotycząca umieszczenia Call of Duty na innych platformach na przystępnych komercyjnie warunkach powinna je wyeliminować.

Finalizacja największego przejęcia w historii Microsoftu wiąże się z wymianą takich właśnie komunikatów. Gigant musi przekonywać wciąż nieufne komisje różnych państw, że nie przemieni się w krwiożerczego monopolistę, który wykończy konkurencję (chodzi głównie o PlayStation, które samo ma większą i lepiej sprzedającą się kolekcję tytułów na wyłączność). Brad Smith jest przekonany, że argumenty firmy wystarczą, by przekonać urzędy i sfinalizować transakcję zgodnie z planem w 2023 roku.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia